شرح وظایف استاد راهنمای کارشناسی ارشد

پس از تصمیم دانشجو به انجام پایان ­نامه، اولین قدم انتخاب استاد راهنماست. بدین ­منظور لازم است ابتدا تعریفی از استاد راهنما ارائه دهیم و سپس به شرح وظایف وی بپردازیم.

استاد راهنما یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه است که به پیشنهاد معاونت آموزشی دانشکده و حکم رئیس دانشکده، مسئولیت هدایت تحصیلی و راهنمایی دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف را در زمینه مشکلات، آموزشی پژوهشی و فردی برعهده می‌گیرد

.

استادان مشاور باحوصله فراوان و با ســخاوتمندی قابل‌تقدیری در تمام مراحل تحقیق، دانشجویان را از دانش و تخصص خود بهره‌مند ساخته‌ و به‌نوعی همچون اســتاد راهنمای دوم هدایت پایان‌نامه را همراه با استاد راهنمای اصلی بر عهده داشته‌اند. داوران، که حداقل یکی از آنان از دانشگاه دیگری انتخاب می‌شود، درزمینه موضوع موردمطالعه تخصص کافی دارند و خود صاحب آثار و تحقیقات متعددی در آن زمینه هستند.

ماده ۳۳: استاد راهنما باید از بین استادان داخل دانشگاه انتخاب شود. در موارد خاص با تأیید شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده، انتخاب استاد راهنما از میان اعضای هیئت علمی خارج از دانشگاه محل تحصیل دانشجو بلامانع است.

تبصره: در موارد استثنایی به پیشنهاد گروه و تأیید شورای تحصیلات دانشگاه، انتخاب بیش از یک نفر به عنوان استاد راهنما بلامانع است.

ماده ۳۶: به پیشنهاد استاد راهنما و تأیید تحصیلات تکمیلی دانشکده، یک تا سه نفر از اعضای هیئت علمی و یا صاحب نظران و محققان برجسته به عنوان استاد مشاور تعیین می شود.

 

با توجه به ماده و تبصره ­های اشاره شده، رعایت نکات زیر برای استاد راهنما در (پایان نامه) ضروری است:

 

انتظار می‌رود استادان داور با توجه به تجربه و تخصصی که دارند، بتوانند پایان‌نامه یا رساله ارائه‌شده را منتقدانه و منصفانه ارزیابی کنند. متن پایان‌نامه یا رساله مدتی قبل از تاریخ دفاع برای داوران ارسال می‌شود تا آنان وقت کافی برای مطالعه آن داشــته باشــند. پس از مطالعه متن، آنان در جلسه دفاع حاضر شده و پس از شنیدن توضیحات دانشجو، سئوالات خود را مطرح می‌سازند و انتظار دارند دانشجو توانایی لازم جهت پاسخگویی به این پرسش­ها را داشته باشد.

 

در زیر به برخی از وظایف استاد راهنما اشاره میکنیم:

 

 

از آنجایی که دانشــجویان در اجرای پژوهش خود و تدوین پایان­نامه از راهنمایی اســتاد راهنما و مشــاورۀ استاد مشــاور بهره­مند می­شوند،وظیفه دانشجوست که با تدبیری منطقی بیشترین بهره را از دانش استادان راهنما و مشاور ببرد. یکی از رایج­ترین مشکلات در این تعامل، عدم وجود تعریفی مشــخص از هدایت و مشاورۀ پایان نامه اســت. به بیان دیگر، ممکن است برخی از دانشجویان تعریف واقع بینانه­ای از نقش استاد راهنما و مشــاور نداشته باشــند. هدایت پایان نامه از سوی استاد راهنما الزاما به معنای حضور مستمر وگام به گام او درتمام جزئیات و تمام مراحل تحقیق نیســت، بلکه اســتاد راهنما باید دانشــجو را به مسیر درســت پژوهش هدایت کند و او را از حرکت در مسیر اشتباه بازدارد. وظیفه دیگر استاد راهنما و مشاور طرح سئوالاتی است که ذهن دانشجو را به تکاپو و جنب وجوش بیشتر و مطالعه و در منابع ترغیب کند

 

تغییر استاد راهنما به علت بازنشستگی یا تغییر شغل امری عادی قلمداد می­شود. با این حال تغییر استاد راهنما  به علت کدورت روابط بین فرد و استاد راهنما بسیار نادر است. شما باید رابطه مثبت و صادقانه­ای با استاد خود داشته باشید. شناسایی مشکلات بالقوه امری مهم تلقی می­شود.

در صورت نیاز به تغییر استاد راهنما، می­بایست از سوی دانشگاه باید یک فرایند اداری طی شود. اما قبل از شروع فرایند باید به طور جدی  فکر کنید و  نظرات همکاران و مربیان را جویا شوید و عوامل دیگری مانند منابع بودجه را در نظر بگیرید. شما باید استاد جایگزین پیدا کنید. استاد راهنمای جدید باید نسبت به موضوع مورد مطالعه اشراف کامل  داشته باشد. روند تغییر سریع نیست. ممکن است گروه یا شخص سومی در مورد بروز اختلاف احتمالی شما و استاد راهنمای جدید وارد عمل شود. باید توجه نمود که فرایند تغییر استاد راهنما امری آسان نمی­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *