فرایند تبدیل پایان­نامه به مقاله ”

جهت دفاع از پایان­نامه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می­بایست یک یا دو مقاله را به دانشگاه ارائه دهند. جهت برای چاپ مقاله در مجلات خارجی باید پایان ­نامه به مقاله تبدیل شود و در این فرایند، پژوهشگر باید علاوه بر خلاصه­ نویسی مطالب، در سبک نگارش نیز تغییراتی در برخی موارد ایجاد نماید. در نگارش و جمله­ بندی و تعداد کلمات در پایان ­نامه محدودیت خاصی وجود ندارد اما در مقاله باید با کمترین تعداد کلمات، یافته‌های پژوهش گزارش گردد.

مؤسسه تزیازان با بهره­مندی از پژوهشگران متخصص در تمامی رشته‌های دانشگاهی، آمادگی ارائه خدمات مرتبط با تبدیل پایان­نامه به مقاله را دارد. نظر به درخواست دانشجویان، امکان استخراج یک مقاله یا بیشتر از پایان­نامه وجود دارد که در این راستا موضوع پایان­نامه و تعداد متغیرهای موجود در آن و همچنین کیفیت نگارش نقشی تعیین­کننده در تعداد مقالات خواهد داشت. در ادامه با خدمات موسسه تزیازان در خصوص فرایند تبدیل پایان­نامه به مقاله بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

تهیه و تدوين مقاله علمي  جهت انتشار در مجلات علمي از جنبه­های مختلفی، دارای اهمیت می­باشد؛ چرا كه محققان علاوه بر بهره­مندي  از آثار  حقوقي، اداری … قادر خواهند بود به  پیشرف جایگاه اجتماعی و علمی دسترسی داشته باشند. در يك دسته­بندی جامع، مقالات را به می­توان دو دسته تقسیم­بندی نمود:

1ـ مقالات علمی ـ پژوهشي

2ـ مقالات علمی ـ ترويجي

 

 

  1. مقالات علمی ـ پژوهشي

اين دسته از مقالات، بايد حاصل یک پروژه تحقیقاتی باشند و به توليد علمي حتي به ميزان كم منتهی گردند،  لذا لذا از ویژگی نوآوری علمی برخوردا هستند. این­گونه مقالات داراي هيئت  تحريريه هستند  و توسط  صاحبنظران مورد قضاوت و داوري قرار مي گيرند و پس از پذيرش، در مجلات معتبر علمی ـ پژوهشی در حوزه داخلی و خارجی منتشر مي­شوند. در كشور ما،  اعطای نشان و درجه علمی ­ـ به مقالات توسط  كميسيون  بررسي نشريات علمي كشور  در وزارت علوم ، تحقيقات و فناوری صورت مي پذيرد. معتبرترين مجلات علمي جهان  توسط  مؤسسه اطلاعات  علمي  ISI  نمايه مي شوند  كه در سايت com  WWW.isinet قابل مشاهده هستند.

نكته قابل توجه در ارتباط  با اين دسته از مقالات این است كه مجلات علمی ـ پژوهشي  هرگز مقاله ترجمه  را چاپ و منتشر  نمي­كند،  در حاليكه  در مجلات علمی ـ ترويجی ترجمه همه مقالات قابل پذیرش است.

 

  1. 2. مقالات علمي ـ ترويجي

اين مقالات بر پايه تركيب،  تلفيق  وجابجايي دانش موجود تهيه شده و شفافیت مطالب كمك شایانی مي­نمايند، اما در مقایسه با مقالات علمی ـ پژوهشی از نظر  ارزش و اعتبار علمي درسطح پايين­تري قرار دارد. اين دسته از مقالات در گروههايي كه به آنها تعلق دارند، قابل مشاهده و بررسی می­باشند. در اين مقالات محقق، از سوابق کارهای انجام شده در گذشته با يك هدف  معين مقاله جديد را تنظيم مي­كند.

1ـ مقالات  مروري                                   2ـ   مقالات تدويني

 

3ـ مقالات ترجمه­اي

همانگوه كه اشاره شد، مقالات ترجمه­اي در مجلات علمی ـ ترويجي مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

 

4ـ مقالات تحليلي

تجزيه و تحليل  و نقادي در اين دسته از مقالات، به گونه­اي هدفمند  صورت  مي پذيرد.  از بين گروههايي كه در بالا از آنها نام برده شد، مقالاتي كه جنبه تحلیلی دارند، از وزن و اهميت  بيشتري  برخوردارند.

 

نظر به اهمیت تحقیق و پژوهش در دنیای علم، تمامی پیشرفتهای علمی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. مهمترین روش ارایه نتایج یک تحقیق و پژوهش، تهیه مقاله پژوهشی می­باشد و اگر محققی بتواند مقاله خود را در مجلات معتبر منتشر کند، موفقیت را تجربه خواهد کرد. از آنجایی رکن اساسی پذیرش و چاپ مقاله، نوشتن صحیح مقاله می­باشد، ما تلاش نمودیم به روشهای صحیح نگارش مقاله اشاره کنیم. به طور کلی هر مقاله علمی و پژوهشی شامل اجزاء اصلی زیر است:

 

 

1ـ انتخاب ژورنال یا مجله علمی مناسب

جهت تقویت رزومه­تان به وسیله  استخراج مقاله از پایان نامه، باید به دنبال ژورنال یا مجله مناسب باشید. مجله­ای را  انتخاب نمایید که اهداف و چشم‌اندازی هم‌سو با موضوع تحقیقاتی شما دارد و امکان پذیرش مقاله شما بعد از نگارش مقاله از روی پایان‌نامه، وجود خواهد داشت. اگر بدون توجه به نکات کلیدی و برنامه­ریزی و آگاهی از اهداف و اصطلاحاً Scope آن و اطلاعات لازم اقدام به نگارش و ارسال آن  نمایید، امکان دارد که مقاله‌ شما، چندین ماه در انتظار بررسی قرار بگیرد و در نهایت هم با عدم پذیرش مواجه شوید. آشنایی با مجلات مناسب قبل از اقدام به نگارش آن از روی پایان‌نامه نتایج خوبی برای پیشبرد صحیح کار در مسیری مناسب به شما خواهد داد.

 

2ـ کاهش حجم مطالب به کارگرفته شده از پایان‌نامه باید در مقاله

فراموش نکنید که به دلیل کوتاه­تر بودن حجم مقاله از پایان‌نامه، باید آن را یک اثر مجزا از پایان‌نامه دانست. کپی­برداری تمام از لحاظ عبارات و جملات پایان­نامه نباید به طور کامل انجام شود و بهتر است برای مقاله، جملات و عبارت را به گونه­ای متفاوت بازنویسی نمایید. ایده‌های موجود در پایان نامه را با ظاهری متفاوت و تازه در مقاله‌تان بنویسید و تلاش کنید تا بخش‌های مهمی از پایان­نامه را که برای مخاطب مفید و جذاب می­باشد، در مقاله ذکر شود.

 

3ـ شیوه نگارش عنوان مقاله

عنوان مقاله به طور خلاصه نمایانگر، مفهوم و مضمون اصلی مقاله است و باید جذاب ،کوتاه،گویا و بیانگر متغیرهای اصلی مقاله باشد. این لزوما همان عنوان پایان­نامه نیست ومی­توان یک عنوان غیر از عنوان پایان­نامه و مرتبط با موضوع پایان نامه انتخاب کرد. درصورتی که پایان­نامه قابلیت استخراج دو یا چند مقاله را دارد می­توان عنوانی متناسب با موضوع مورد نظر انتخاب نمایید.

 

 

4ـ شیوه نگارش اسامی نویسندگان

بعد از عنوان،اسامی نویسندگان مقاله ذکر میگردد.معمولا اسامی نویسندگان به ترتیت میزان مشارکت انها در انجام پژوهش ذکر میگردد و شماره گذاری میشود.در زیر اسامی مولفان ،نام دانشگاه یا موسسه ای که هر نویسنده در ان مشغول به تحصیل یا فعالیت است ذکر میگردد.

 

5ـ نحوه نوشتن چکیده مقاله

درصورتی که قصد استخراج یک مقاله از پایان نامه را دارید چکیده میتواند همان چکیده پایان نامه باشد اما درصورتی که بخواهید بیش از یک مقاله استخراج کنید بایستی مواردی از چکیده را انتخاب کنید که به موضوع شما مرتبط است و از ارایه یافته های مربوط به مقاله های بعدی پرهیز کنید.

نکاتی که در نوشتن چکیده باید در نظر گرفت:

 

6ـ کلمات کلیدی

استفاده از واژگان کلیدی  باعث آماده­سازی ذهن خواننده در جهت مفاهیم و موضوعات مهم مقاله می­گردد. لازم است کلمات و عباراتی انتخاب شودکه بیشترین رابطه معنایی با مقاله شما دارد. تعداد کلمات کلیدی معمولاً
3-6 کلمه در نظر گرفته میشود.

 

7ـ متن مقاله

 

8ـ منابع مقاله

به هنگام درجه منابع توجه به سبک رفرنس­نویسی مجله­ای که قصد چاپ مقاله خود را در آن دارید، اهمیت بسزایی دارد، زیرا ساختار مجلات با هم متفاوت است و بهتر است قبل از ارسال مقاله به این مساله توجه کنید. در مقاله‌­ای که ارائه می­‌کنید، باید بتوانید پیشنهادات کاربردی و اجرایی خود را به ذینفعان پژوهش ارائه بدهید تا بتوانند با استفاده از یافته‌­های شما جهت حل مشکلات و پیشرفت در زمینه موضوع مورد بررسی اقدام کنند.

با رعایت کردن نکات ساده فوق، مراحل تبدیل پایان نامه به مقاله برای شما نیز ساده خواهد شد.

در ادامه فهرست برخی از خدمات تکمیلی این مرکز در ارتباط با استخراج مقاله از پایان نامه بیان می­شود:

 

برخی از ویژگیهای خدمات این مرکز به شرح ذیل می باشند:

 

 

 

تمامی خدمات ارائه شده توسط این مرکز دارای ضمانت هستند و در صورت نیاز به ویرایش مجدد در صورت لزوم به صورت رایگان انجام خواهد شد. برخی از خدمات قابل ارائه به صورت فوری:

ـ چاپ فوری مقاله در نشریات Q1

ـ چاپ فوری مقاله در نشریات Q2

ـ چاپ فوری مقاله ISI

ـ چاپ فوری مقاله JCR

ـ استخراج مقاله از پایان نامه به همراه ترجمه،

ـ پذیرش و چاپ ویرایش تخصصی پروپوزال (Research Proposal Editing‎)

ـ چاپ فوری مقاله در نشریات مصوب داخلی و خارجی

ـ چاپ فوری مقاله در نشریات و مجلات اوپن اکسس (Open Access)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *