طراحی، توسعه و کار با سیستم­ های الکتریکی در رشته مهندسی برق مورد مطالعه قرار می­گیرد و در زمینه طراحی، ساخت و نگهداری سیستم­ های کنترل الکتریکی، ماشین ­آلات و تجهیزات کاربرد دارد.  برخی از کاربردهای این رشته در فناوری­ های پزشکی، سیستم­های بازی، تلفن­های همراه، رباتیک، اتومبیل ها، فن­آوری­های سبز و
سیستم­ های ناوبری می­باشند. گروه تحقیقاتی تزیازان با به کارگیری اساتید مجرب، متعهد و متخصص خدمات مشاوره و آموزش پایان نامه مهندسی برق را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

 

 

از محبوب‌ترین گرایش‌های مهندسی برق، کارشناسی ارشد مخابرات است که خود دارای زیرگرایش‌های میدان، سیستم، مخابرات نوری، مخابرات امن و رمز نگاری و شبکه‌های مخابراتی است. موضوع این رشته فرستادن و دریافت اطلاعات از طریق امواج است. از آنجایی که امروزه برقراری ارتباط از حالت آنالوگ خارج شده و همگی به دیجیتالی شدن روی آورده‌اند، این گرایش را گرایش دیجیتال نیز می‌نامند. انتخاب موضوع مناسب و هوشمندانه در نگارش پایان نامه می‌تواند در دست یابی به شغل مناسب و ورود به بازار کار مؤثر باشد. از جمله این موضوعات به قرار زیر است:

 

یکی دیگر از گرایش‌های پرطرفدار مهندسی برق که هدف اصلی آن کنترل فاکتورهای متغیر در یک سیستم از جمله سرعت، زمان، انرژی، فاصله، اثرگذاری و سایر عوامل متغیر از این دست است. با استفاده از این دانش ‌می‌توان عملکرد سیستم‌های مختلف را بهینه کرد؛ به عنوان مثال می‌توان بهینه‌سازی مصرف سوخت در خودرو برای به حداقل رساندن مصرف انرژی را نام برد. دانشجویان و پژوهشگران این رشته می‌توانند نگارش پایان­نامه کارشناسی ارشد و دکتری خود را در زمینه‌های نام برده پیش برند. برای درک و تصمیم­گیری بهتر در انتخاب موضوع پایان­نامه، برخی از موضوعات پایان­نامه کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق گرایش کنترل در این زمینه در ادامه آورده شده است:

 

برپایه حرکت الکترون‌ها و کاربرد آن در ساخت و طراحی سیستم‌های مختلف است. از این رو فارغ التحصیلان این رشته در طراحی و بهینه­سازی مدارهای الکتریکی و سیستم‌ها بر پایه این مدارها دانش و مهارت لازم را کسب می‌کنند. گفتنی است که کار مهندسان الکترونیک و مهندسان مخابرات می‌توانند مکمل یکدیگر باشد. در ذیل برخی از موضوعات پژوهش‌های انجام شده در این گرایش جهت ایده­گرفتن برای انتخاب موضوع پایان­نامه اشاره شده است:

 

امروزه نیروی برق و سهولت در دسترسی به آن  را باید مدیون مهندسان برقی دانست که با استفاده از علم خود نیروی برق تولیدشده در نیروگاه‌ها را از طریق کابل‌های انتقال در جامعه هدف مانند منازل مسکونی و کارخانه‌ها توزیع می‌کنند. از همین رو سه مولفه تولید نیرو، انتقال و سیستم توزیع موضوعاتی هستند که متخصصان این گرایش به آن مسلط می‌شوند. در ادامه به برخی از موضوعات پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق گرایش قدرت اشاره کرده‌ایم:

 

به دلیل نبود امکانات کافی در حال حاضر این گرایش در کشور ما محدود است، اما از جمله زمینه‌های است که می‌تواند در پیشرفت علم پزشکی تأثیر بسزایی داشته باشد. طراحی دستگاه‌ها و سیستم‌های کمک­کننده به تشخیص بیماری و بهبود بیمار از جمله رسالت‌های این رشته تحصیلی است. از جمله زیربخش‌های این گرایش می‌توان به گرایش اطلاعات پزشکی و بیوالکتریک اشاره کرد. در ادامه  از موضوعات پژوهشی انجام شده توسط سایر دانشجویان این گرایش آورده شده است:

 

دروس مشترک در گرایشات مختلف مهندسی برق:

ریاضی، معادلات دیفرانسیل، برنامه­سازی کامپیوتر، محاسبات عددی، فیزیک، کارگاه عمومی، برق، زبان تخصصی، نقشه­کشی صنعتی، ریاضی مهندسی، مدارهای الکتریکی، اندازه‌گیری الکتریکی، الکترومغناطیس، الکترونیک، ماشین­های الکتریکی، مدارهای منطقی، تجزیه و تحلیل سیستمها، سیستم­های کنترل خطی، بررسی سیستم­های قدرت، مخابرات، پروژه کارشناسی، کارآموزی.

 

دروس تخصصی گرایش الکترونیک:

فیزیک مدرن، فیزیک الکترونیک، الکترونیک صنعتی، تکنیک پالس، معماری کامپیوتر، میکرو پروسسور، مدارهای مخابراتی، پروژه آزمایشگاه الکترونیک.

 

دروس تخصصی گرایش مخابرات:

الکترونیک تخصصی، مدارهای مخابراتی، مخابرات، فیلترها و سنتر مدارها، میدان ها و امواج، آنتن، مایکروویو، سیستم های انتقال، اصول میکروکامپیوتر.

 

دروس تخصصی گرایش کنترل:

الکترونیک صنعتی، اصول میکروکامپیوترها، ترمودینامیک، سیستم های کنترل دیجیتال و غیر خطی، جبر خطی، سیستم های کنترل پیشرفته، مبانی تحقیق در عملیات، مکانیک سیالات، ابزار دقیق.

 

دروس تخصصی گرایش قدرت:

ماشین­های الکتریکی تخصصی، حفاظت و رله، تاسیسات،تولید و نیروگاه، عایق و فشار قوی، ماشین­های مخصوص.

 

Matlab: ﻧﺮم اﻓﺰاری ﺑﺮای ﻧﻮﺷﺘﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ و ﻣﺤﺎﺳﺒﺎت رﻳﺎضی در ﻣﻬﻨﺪسی

Resistance Code: نرم­افزاری برای تعیین مقدار مقاومت با استفاده از نوارهای رنگی می باشد.

Cable Sizing: نرم­افزار کاربردی برای تعیین کابل های مورد استفاده در تاسیسات الکتریکی

Caddie: این نرم­افزار برای طراحی و شبیه سازی بخش اتوماسیون کاربرد دارد

Calculux: نرم افزاری در زمینه طراحی روشنایی معابر می باشد

Circuit Maker: نرم افزاری برای طراحی شماتیک و PCB مدارات می باشد.

CYME CYMCAP: نرم افزاری برای محاسبه ظرفیت کابل ها می باشد. که کابل ها را از نظر تنش های حرارتی و مکانیکی مورد بررسی قرار می­دهد.

CYMECYMTCC: نرم افزاری برای هماهنگی تجهیزات و ادوات حفاظتی می باشد.

CYME PSAF : نرم افزاری برای راه اندازی موتور،دیاگرام تک خطی،محسبات پخش بار، محاسبات پایداری گذرا

DIALUX: یکی از بهترین نرم­افزار­های مهندسی روشنایی بوده و جهت شبیه­سازی و محاسبات روشنایی خیابان­ها، معابر عمومی، ساختمانها و تونل‌ها ، محوطه‌ها …. استفاده می­شود.

DolphinsVolt : جهت طراحی مدارهای الکتریکی کاربرد دارد .

E3.Series: نرم افزاری پیشرفته برای ترسیم نقشه­های برق بوده و دارای معماری پیشرفته ای می باشد .

Electrical and electronic formulas: نرم افزاری جهت ارائه تمامی فرمول­های مربوط به الکترونیک و قدرت است.

Electrical Calculation: نرم­افزاری جهت انجام برخی محاسبات الکتریکی مهندسی برق گرایش قدرت می­باشد.

Electrical Function Utility Suit: نرم­افزاری جهت محاسبات موتورها و کابلها می­باشد.

Electronics Workbench Multisim: این برنامه از قویترین برنامه­های نرم افزاری در زمینه طراحی وتست و آنالیز مدارات الکترونیک می باشد.

EMTP : یکی ازنرم­افزارهای بسیار کارآمد در حل حالات گذرا نرم افزار EMTP می‌باشد. این نرم افزار با دقت بسیار بالا قادر به شبیه سازی حالات گذرامی باشد.

ETAP PowerStation Portable : یک برنامه آنالیز جامع جهت طراحی، شبیه­سازی و عملکرد تولید، توزیع سیستمهای توان الکتریکی است. این نرم افزار در واقع یک شبیه سازی گرافیکی سیستمهای تولید و توزیع فشار قوی است.

NI Lab VIEW: : نرم­افزار عالی و کاربردی برای مهندسی الکترونیک و برق جهت طراحی مدارات الکترونیکی

MagneticsDesigner: نرم­افزاری بسیار کاربردی برای طراحی ترانسفورماتورها

MAX Plus II : نرم­افزاری مفید در زمینه طراحی مدارهای الکتریکی

Modec160 : نرم افزارمکانیزاسیون محاسبات مهندسی توزیع

Motor-CAD : نرم­افزاری برای طراحی و تحلیل وضعیت حرارتی موتورها و ژنراتورها

PSCAD : نرم افزاریست گرافیکی برای تحلیل گذرای سیستم های قدرت به کمک موتور شبیه ساز

Transformer Calculator: نرم افزاری برای طراحی ترانسفورماتور

TransmissionLine : نرم­افزاری برای طراحی خطوط انتقال به شکل ساده

CADDY++Electronical : نرم افزار حرفه­ای طراحی دیاگرام پروژه­های الکترونیک

CirCAD: نرم افزار پیشرفته و معروف طراحی قطعات و مدارات الکترونیکی

CSiEDA : نرم­افزار تخصصی مدلسازی و طراحی سه بعدی بردهای PCB با قابلیت های ویژه و بانک کامل قطعات

Dolphin SMASH: طراحی و ساخت مدارات میکروسکوپی به همراه امکانات تست.

Dolphin Soc GDS: طراحی و ساخت مدارات میکروسکوپی به همراه امکانات تست .

ELCAD & AUCOPLAN : نرم افزار بسیار قدرتمند جهت طراحی دقیق مدارهای چند لایه و معمولی با بانک اطلاعاتی کامل ، قابلیت چاپ دقیق و پیشرفته.

Flomerics FLOTHERM: نرم افزار حرفه­ای محاسبه­گر سه­بعدی درجه حرارت مدارات و قطعات الکترونیکی و اثر حرارت در کارکرد مدارات الکترونیکی.

Hspice : نرم افزار طراحی و تست مدارات چاپی با تکنولوژی جدید و قابلیت طراحی مدارات در چند ثانیه

IC Master Full Edition : کامل­ترین بانک موجود از اطلاعات مربوط به IC ها و نحوه استفاده از آنها در مدارات و کاربردهای مختلف الکترونیکی

Keil Microvision: مجموعه نرم­افزارهای پیشرفته و حرفه­ای جهت برنامه­سازی و پروکرام کردن میکروکنترلها

NI Circuit Design  : نرم­افزار حرفه­ای و پیشرفته طراحی قطعات و مدارات الکترونیکی به همراه بانک اطلاعات

OrCAD : جهت طراحی پیشرفته مدارات الکتریکی با امکانات بسیارقوی در طراحی و کنترل سیستم طراحی شده با قابلیت­های حرفه­ای

Protel DXP : نرم افزار طراحی مدارات چاپی با امکانات پیشرفته تست و بانکاطلاعاتی از قطعات الکترونیکی موجود جهت تسریع در ساخت با دقت بالا

Proteus Professional : نرم­افزار حرفه­ای در طراحی مدارات الکترونیکی بخصوص در زمینه روباتیک و قابلیت پروکرام کردن میکروکنترلرها

PSpice : نرم افزاری معروف جهت طراحی حرفه­ای مدارات الکتریکی به همراه بانک اطلاعات کامل و جامع و قابلیت آنالیز و تحلیل و شبیه­سازی مدارات الکترونیک

Synplify : نرم افزار پیشرفته و حرفه­ای جهت تلفیق برای مهندسی DSP

 

IEEE: این پایگاه همان­طور که از نام آن بر می­آید (موسسه مهندسین برق و الکترونیک آمریکا) به طور منحصر به فرد مربوط به مهندسی برق است و تمامی زمینه­های آن را پوشش می دهد.

Science Direct­: پایگاه الزویر نیز یکی از دیگر از مفیدترین منابع مقاله به حساب می آید که حوزه های مختلف علوم مهندسی، پایه، انسانی و پزشکی را شامل می شود.

Springer­: این پایگاه نیز همچون الزویر تمامی زمینه­های علم را شامل می­شود که به تازگی مقالات با کیفیتی در زمینه­ی مهندسی برق در آن به چاپ می رسد.

Taylor and Francis: این پایگاه متعلق به علوم مهندسی است که مقالات چاپ شده آن در ارتباط با مهندسی برق از کارایی بالایی برخوردار است که تعداد ارجاعات به آن نیز بالاست.

 

انجام پایان نامه برق در پنج فصل نگارش می شود:

 

۱کلیات پایان نامه

این فصل حالت توسعه یافته پروپوزال نگارش شده است. در ابتدا مقدمه­ای کلی در ارتباط با موضوع مورد بحث، چالش­های موجود بر سر راه و مکانلیسم پیشنهادی در پاراگراف آخر می­باشد. دیگر بخش های این فصل، شامل اهداف پایان نامه، ضرورت انجام پایان نامه و نوآوری های پایان نامه می باشد که با شرح و بسط بخشهای متناظر با این مطالب در پروپوزال، این بخش را نگارش می­کنیم. در پایان این فصل نیز در قالب بخش بندی پایان نامه، به صورت خلاصه و در ۵ یا ۶ خط به معرفی اجمالی تمامی فصول پایان نامه می پردازیم.

 

 مروری بر مطالعات پیشین

ابتدا یک مقدمه کلی در ارتباط تاریخچه و مبحث هنری مورد نظر و زیر مجموعه­های آن در تحقیقات و مقالات پیشین ارایه می­کنیم. این مطالب می­تواند شامل موضوعات فرعی دیگری که مربوط به پایان نامه می‌باشد را نیز در برگیرد، اما مطالب نگارش شده بایستی با توجه به متون مقالات گذشته باشد. نکته ای که باید در این قسمت مورد توجه قرار گیرد، استفاده از مقالات به روز از پایگاه­های معتبر باشد. بهتر است که این مقالات بیشتر از مجلات انتخاب شود.

 

۳ارایه مکانیسم پیشنهادی برای رفع معضل پیشنهادی

در این قسمت بایستی الگوریتمها، مکانیسمها و روشهای پیشنهادی در راستای موضوع پایان نامه مطرح گردد. قابل توجه است که بیش از ۹۵ درصد این بخش بایستی منحصرا مربوط به نویسنده و ایده وی باشد (یعنی تکراری نباشد) در این قسمت فرمول بندی­ها، ساختارهای کنترلی، فلوچارت ها و روند انجام شبیه سازی تشریح می­شود.

برای نگارش این قسمت، توصیه می شود که مقاله ای که به عنوان مرجع اصلی کار برگزیده شده، به طور کامل مطالعه گردد، مزایا و نوآوری­های پیشنهادی از سوی ما در مقاله مورد نظر گنجانده شود و پیکربندی جدیدی برای مکانیسم ها و روابط موجود در مقاله در ذهن ایجاد شود.

سپس این مباحث در فصل سوم پیاده گردد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که پراکندگی ارجاعات در این فصل جالب نیست و بیشتر توصیه می­شود بخش­های این فصل در صورت نیاز به مرجع اصلی ارجاع داده شود. در پایان این فصل، پس از مطالعه حدود ۱۵ مقاله به روز و معتبر، نتایج کار هر یک را در یک پاراگراف سه سطری بیان می کنیم. سپس در یک سطر مزیت کار خود را نسبت به این مقاله مطرح می­نماییم.

 

4ـ  شبیه سازی

در این فصل، بایستی مکانیسمها، ساختارهای کنترلی و روشهای ارایه شده در فصل سوم در یک محیط نرم­افزاری پیاده سازی و نتایج حاصل از شبیه­سازی استخراج گردد تا برتری کار ما نسبت به دیگر مطالعات انجام شده آشکار گردد. پیشنهاد می­شود که نرم افزار انتخابی با توجه به موضوع پایان نامه انجام شود. شیوه نگارش این فصل به این صورت است که در ابتدا مقدمه ای در ارتباط با موضوع مورد نظر برای شبیه سازی، نرم افزار به کار رفته و مشخصات سیستم کامپیوتری بیان و سپس ورودی های مساله را بیان می­نماییم. حال می­توان برای آشکار شدن بهتر کارایی روش پیشنهادی، موضوع مورد نظر را در چندین سناریو یا حالت شبیه سازی کرد. سپس نتایج مربوط به هر سناریو و حالت و در هر مرحله مقادیر عددی و شکل موج­های حاصل شده تشریح و نشان داده می­شود که بر اساس این خروجی­ها چگونه معضل یاد شده در موضوع پایان نامه حل شده است یا اینکه بهبود پیدا کرده است.

 

۵نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات

شامل دو بخش اصلی است. ابتدا در بخش نتیجه­گیری در دو پاراگراف در مورد بحث اصلی پایان نامه صحبت کرده و سپس تجزیه و تحلیل حاصل از پژوهش را ارائه می­دهیم. در پاراگراف آخر نتایج حاصل را بیان نموده و در قسمت پیشنهادات، نیز چندین طرح که موضوع پایان نامه را بهبود می بخشد، مطرح می­گردد.

 

6ـ جلسه دفاع از پایان‌نامه

در جلسه دفع از پایان­نامه، نتیجه همه تلاش‌ها و مطالعات مفصل دانشجویان مهندسی برق نشان داده خواهد شد.  جلسه دفاع از پایان‌نامه فرصتی است برای دانشجو تا از زحمات چندین ماهه برای نگارش پژوهش خود و یافته‌های جدید خود مطالبی بیان نموده و هیات داوران و حضار را قانع کند که تحقیقاتش علمی، جامع، سودمند و کاربردی است. او باید بتواند به سوالات داوران و سایر دانشجویان پاسخ دهد و آن‌ها را به طور کاملا علمی قانع کند.

 

 

 

موضوع پایان نامه مهندسی برق الکترونیک و مخابرات

گروه تحقیقاتی تزیازان برای آشنایی شما عزیزان با حیطه­های پژوهشی رشته  مهندسی برق، لیستی از موضوعات بروز و کاربردی را ارائه می­نماید:

تلفیق اطلاعات سنسورها با الگوریتم تخمین غیر خطی فیلتر کالمن مکعبی درونیاب
کنترل پیش بین در سیستم برج تقطیر
طراحی رویت گر مد لغزشی-فازی جهت تشخیص خطا در یک سیستم غیرخطی (سیستم غیرخطی به انتخاب خودتان
طراحی رویتگر غیرخطی (به روش فازی یا مد لغزشی یا شبکه عصبی
طراحی کنترل بهینه فازی برای سیستم آشوب
تشخیص و دسته بندی عیب بلبرینگ در موتورهای القایی با ترکیب تصمیم
برنامه ریزی بهینه یک شبکه خرد توان شامل منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر
برنامه ریزی بهینه تولید کننده مجازی توان با در نظر گرفتن ریسک
کنترل شبکه های عصبی ربات‌های سیار چرخدار فرمانش لغزشی
مقاوم بر اساس آنالیز μ با استفاده از الگوریتم تکاملی PSO برای یک Benchmark چند متغیره به نام Two Tank
طراحی وتولید مسیر بهینه برای شبکه عصبی
تحمل پذیری خطا در سیستم­های فازی
کنترل سیستم تعلیق خودرو با روش های مختلف از جمله کنترل مد لغزشی و کنترل فازی و پی ای دی و مقایسه این روشها
کنترل بازوی رباتیکی با سه درجه آزادی با روش های مختلف از جمله کنترل کننده پی ای دی و تطبیقی و پی ای دی و مقایسه آنها
کنترل فازی  ربات ماهی
پروتکل های ارتباطی در صنعت هوا
تخصیص کانال در شبکه های مش بی سیم چند کانالی و چند رادیویی
کنترل موقعیت ربات با 2 درجه ازادی با مود لغزشی یا اسپانگ یا فازی
مقایسه کنترل پیش بین مقاوم و مقاوم کلاسیک با شبیه سازی بر روی توربین گازی
کنترل دور موتور القایی با استفاده از تخمینگر عصبی سرعت و کنترلر فازی
پيش بيني سرعت و جهت باد بوسيله كنترل هوشمند (شكه هاي عصبي
تحمل پذیری خطا در شبکه های سنسوری بیسیم
بررسی روش های دسترسی چندگانه غیر متعامد برای سیستم های نسل 5 (NOMA)
انتقال بیسیم توان و اطلاعات بطور همزمان
 بررسی سیستم های چند ورودی و چند خروجی انبوه برای سیستم های نسل 5 (massive MIMO)
بررسی و بکارگیری انواع توابع توزیع غیرگوسی برای مدلسازی سیگنالهای راداری پراکنده
آنالیزتحلیل و بهینه سازی شبکه access و core  جهت ارتقا پارامترهای (QOS-KPI)
بررسی انواع سنسور گازی( No2, No, co,…) مبتنی بر گرافن با تزریق انواع ناخالصی و مقایسه انها با نرم افزار ATK
طراحی و شبیه سازی یه ریز مخلوط گر یا میکرومیکسر که مربوط میشه به زمینه میکروفلویدیک
طراحی و شبیه سازی یک سنسور فشار خازنی با ساختار نوین
طراحی مدار مقایسه کننده مناسب برای استفاده در مدار mdac
پیاده سازی اشکارساز سیگنال MIMO در استاندارد نسل چهارم سیستمهای مخابراتی بر روی FPGA
طراحی وبهینه سازی سنسور میکروفن بر پایه پیزورزیستور (Piezoresistive MEMS microphone)
طراحی و بهینه سازی سنسور میکروفن بر پایه خازنی
طراحی و بهینه سازی سنسور میکروفن بر پایه پیزوالکتیریک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *