آموزش مهارت ­های حیاتی زندگی ارزشمند برای استفاده در زندگی حرف ه­ای و شخصی نتیجه مطالعه رشته فلسفه است که این مهارت­ های حیاتی شامل ارتباط موثر، تفکر انتقادی و منطقی، و توانایی درک تمام زوایای یک استدلال و تفکیک آن برای رسیدن به یک مسئله می­باشد. رشته فلسفه با سئوالات مهمی روبرو هستیم: ارزش زندگی، مبانی اخلاق، ماهیت دنیای اطراف ما. این مجموعه به شناخت متفکران بزرگ، بررسی استدلال های آنها و بیان نظرات
می­پردازد و مباحثی از قبیل اخلاق (طبیعت حق و غلط)، متافیزیک (رابطه بین ظاهر و واقعیت) و ذهن (تفکر و احساس) را در برمیگیرد. گروه تحقیقاتی طلوع با بهره ­گیری از اساتید مجرب، متعهد و متخصص خدمات مشاوره و آموزش پایان نامه فلسفه را با بالاترین کیفیت ارائه می­دهد. البته در دوره کارشناسی رشته فلسفه، دانشجویان شناخت مفصلی درباره تاریخ فلسفه غرب سیر تاریخی فلسفه را از فلسفه یونان تا زمان حاضر و تا حدودی نیز سیر تاریخی فلسفه اسلامی به دست می‌آورند و به مفاهیم و مسائل اساسی فلسفه اسلامی و پاسخ های فلسفه اسلامی به پرسش­های بنیادی فلسفه می‌پردازند. فیلسوفان مهم تاریخ فلسفه به عنوان تک فیلسوف در این رشته بررسی خواهند شد و شعب فرعی مباحث فلسفه مثل فلسفه دین، فلسفه اخلاق ، فلسفه علم، معرفت‌شناسی و زمینه‌های گوناگون مسائل فلسفی مانند فلسفه‌های تطبیقی مورد مطالعه قرار می­گیرد.

 

این رشته دارای گرایش­های مختلفی می­باشد که در ادامه به آنها اشاره می­شود:

1ـ فلسفه (Philosophy)

چگونه برای خود بیندیشیم و راه تجزیه و تحلیل و انتقال مفاهیم به شیوه­ای روشن و منطقی چیست؟ پاسخ این سئوالات را در فلسفه خواهیم یافت. یافتن این مهارت­های چند منظوره وسیله­ای برای هدایت انسان در زندگی است. این رشته درباره سوالات بزرگ استس مانند  ارزش زندگی، مبانی اخلاق و ماهیت دنیای اطراف ما. از کاربردهای این رشته می­توان به معلم، استادیار تحصیلات عالی، مشاغل آموزشی، نشر و روزنامه­نگاری، کار در حوزه قانون، مشاغل بازرگانی، کار در فناوری اطلاعات و پژوهش هم در بخش­های دولتی و هم خصوصی اشاره کرد.

این رشته به مطالعه مسائل اساسی و جامع در مورد موضوعاتی که مربوط به هستی و آگاهی انسان است می­پردازد. روش پرداختن فلسفه به مسائلی مانند عرفان اسطوره و دین تکیه بر عوامل عقلانی و منطقی است. منطق (Logic) این رشته مطالعه فلسفه با تمرکز بر مفاهیم ریاضی و محاسبه است و راه را برای توسعه علومی همانند هوش مصنوعی و مدیریت اطلاعات هموار می­سازد. در طراحی سیستم­های محاسباتی و اطلاعاتی کاربرد فراوانی دارد.

 

2ـ منطق (Logic)

مطالعه فلسفه با تمرکز بر مفاهیم ریاضی، علم و محاسبات از موضوعات قابل تدریس در این رشته است.  به دلیل آنکه منطق برای توسعه زمینه­های مانند هوش مصنوعی و مدیریت اطلاعات بسیار اهمیت دارد، لذا فارغ­اتحصیلان پس از اتمام دوره تحصیلی خود در زمینه طراحی سیستم­های محاسباتی و اطلاعات فعالیت داشته باشند. از دیگر کابردهای آن می توان به کامپیوتر و اطلاعات و شبیه سازی بازی های کامپیوتری اشاره کرد.

 

3ـ فلسفه دین (Philosophy of Religion)

ارائه درک عمیق­تر از دین و الهیات و سوالاتی که در این زمینه مطرح می­شود، از اهداف این رشته است. مطالعه تاریخ و معنای متون مقدس و انعکاس مسائلی مانند آزادی، دانش، عدالت و ادعاهای دین از اهداف این رشته است. در حقیقت فلسفه، یک مطالعه علمی پایه­ای در مفاهیم فلسفی و مطالعات مذهبی است. تدریس، نویسندگی و
روزنامه­نگاری از کاربردهای این رشته است.

 

4ـ اخلاق کاربردی (Applied Ethics)

بررسی تعامل بین رفتارهای اخلاقی و انعکاس اخلاقی هدف آموزش این رشته است. از آنجا که مشکلات اخلاقی در همه حوزه­های زندگی رخ می دهد: حرفه­ای، شخصی و سیاسی و این رشته به مطالعه این مسائل می پردازد. مدیران غیر انتفاعی، سیاستگذاران در مراقبت های بهداشتی، روحانیت و مدیران فن آوری ارتباطات و آموزش اخلاق از کاربردهای این رشته می­باشند.

 

5ـ فلسفه هنر (Philosophy of Art)

طیف وسیعی از بحث­های فلسفی با آموزش دقیق در تاریخ هنر را شامل می­شود. این یک حوزه میان رشته­ای است و امکان مطالعه­ی فلسفه را با هر یک از رشته های هنری فراهم می­سازد.

 

دروس این رشته در طول تحصیل عبارتند از:

1ـ دروس اصلی و تخصصی:

منطق قدیم، منطق جدید، منتخب متون کلامی و فلسفی، تاریخ فلسفه اسلامی، علم کلام، فلسفه اسلامی، فلسفه اخلاق در تفکر غربی، اخلاق در تفکر اسلامی، عرفان نظری، تاریخ فلسفه یونان، تاریخ فلسفه قرون وسطی تا رنسانس، تاریخ فلسفه از “بیکن ” تا “هیوم”، تاریخ فلسفه از “کانت” تا نیمه دوم قرن نوزدهم، تاریخ فلسفه جدید و معاصر، فلسفه معاصر و مکاتب جدید در قرن بیستم، متون فلسفی به زبان خارجی، متون فلسفی به زبان عربی، متافیزیک در غرب، فلسفه علوم.

 

توانایی علمی: ریاضیات قوی، ریاضیات پلی است مناسب برای رفتن به سوی فلسفه ..

توانایی جسمی: صاحب‌نظر باشد، یعنی دارا بودن قدرت ذهنی و خلاقیت.

علاقمندیها: ضرورت  نوعی علاقه ذاتی به فلسفه برای بدست آوردن پاسخ سوالاتی نظیر روابط علت و معلول در جهان هستی.

هرکس ریاضیات یا هندسه نمی‌داند، وارد نشود!? نقش­بستن این جمله بر سر در آکادمیک افلاطون که در زمان خویش تاسیس کرده و در آن فلسفه تعلیم می‌داد، چرایی و اهمیت ریاضیات را نشان می­دهد،  زیرا ریاضیات نیز مانند فلسفه با مسائل ذهنی، انتزاعی و غیرتجربی سروکار دارد و برای موفقیت در ریاضیات بخصوص ریاضیات جدید نیز باید ذهن خود را از مسائل تجربی دور کرده و در حوزه استدلال تعمق و تفکر کرد.

به همین دلیل یکی از راههای موفقیت در فلسفه آشنایی اولیه با ریاضیات و مباحث ریاضیاست.

 

داشتن قدرت ذهنی و خلاقیت و صاحب­نظر بودن و علاقمندی از عوامل موفقیت در این رشته به حساب می­آیند.

 

ضرورت آشنایی کامل با زبان انگلیسی برای دانشجویان فلسفه غرب و آشنایی با زبان عربی برای دانشجویان فلسفه اسلامی بسیار زیاد است، زیرا کتابهای فلسفه به زبان فارسی بسیار محدود می‌باشد و همین کتابهای در دست نیز به دلیل عدم آشنایی دقیق و عمیق مترجمین این کتب از فلسفه، نامفهوم می­باشند.

رشته فلسفه اهمیتی بنیادی در ارتقاء سطح فکری جامعه دارد، زیرا هر جامعه­ای نیازمند افرادی است که اهل تفکر و نقادی باشند و درک و تشخیص بالایی از مسائل و مبانی فرهنگی داشته  باشند و رشته فلسفه وظیفه پرورش چنین متفکرانی را بر عهده دارد.

 

 

در دفترچه معرفی رشته‌های دانشگاهی آزمون سراسری، با نام فلسفه، در دو رشته روبرو می­شویم که یکی رشته فلسفه به معنای عام آن و دیگر رشته الهیات و معارف اسلامی گرایش فلسفه و کلام اسلامی است. حال سوال اینجاست که این دو رشته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

رشته فلسفه بطور سنتی بیشتر به آموزش فلسفه غرب می‌پردازد و هرچند که در این رشته به موازات فلسفه غرب، فلسفه اسلامی نیز تدریس می‌شود اما فلسفه اسلامی یک گرایش فرعی تلقیمی‌گردد. ولیکن در رشته معارف اسلامی گرایش فلسفه و کلام اسلامی تنها به فلسفه اسلامی پرداخته می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد سه گرایش
فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه غرب و منطق وجود دارد.

سیستم آموزش فلسفه اسلامی بر اساس مکاتب فلسفی مثل فلسفه مشاء ،‌ اشراق  یا  ملاصدرا می‌باشد.  هرچند که دانشجویان هر یک از دو رشته فلسفه اسلامی و فلسفه غرب مطالعات محدودی نیز در زمینه فلسفه دیگر دارند. بدین معنا که دانشجویان فلسفه غرب دروسی را در زمینه فلسفه اسلامی و دانشجویان فلسفه اسلامی نیز دروسی را در زمینه فلسفه غرب مطالعه خواهند کرد.

 

 

 

 

عناوین دروس اصلی و تخصصی رشته فلسفه
منطق قدیم 1و2 منطق جدید
منتخب متون کلامی و فلسفی (به زبان فارسی) تاریخ فلسفه اسلامی 1و2 (از آغاز تا عصر حاضر)
علم کلام 1و2 فلسفه اسلامی1و2
فلسفه اخلاق در تفکر غربی اخلاق در تفکر اسلامی
عرفان نظری تاریخ فلسفه یونان 1و2
تاریخ فلسفه قرون وسطی تا رنسانس تاریخ فلسفه ازبیکن تا هیوم
تاریخ فلسفه از کانت تا نیمه دوم قرن 19 تاریخ فلسفه جدید و معاصر
فلسفه معاصر و مکاتب جدید قرن 20 متون فلسفی به زبان خارجی 1و2
متون فلسفی به زبان عربی 1و2 متافیزیک در غرب

 

 

 

در این بخش به ارائه موضوعات پیشنهادی پایان­نامه و تحقیق در زمینه فلسفه بپردازیم:

  1. مبدأ کل در اندیشةفیلسوفان الاهی یونان (ارسطو-افلاطون-سقراط).
  2. بررسی تطبیقی الهیات در فلسفة فارابی و ابن سینا.
  3. بررسی تطبیقی طبیعیات در فلسفة ابوریحان بیرونی و زکریای رازی.
  4. بررسی تطبیقی حکمت اشراق سهروردی و حکمت خسروانی ایران باستان.
  5. قدمت عالم از منظر حکیم زکریای رازی.
  6. زمان و مکان در فلسفة طبیعی حکیم زکریای رازی.
  7. حدوث عالم در فلسفة امام محمد غزالی.
  8. وحدت وجود در آثار عین القضات همدانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *