طراحی معادن امن و کارآمد برای استخراج زغال­سنگ و فلزات وظیفه مهندسان معدن می­باشد. آنها اطمینان میدهند که حداکثر منابع ممکنه، استخراج شود و اغلب در یک معدن یا فلز خاص مانند آهن یا زغال سنگ تخصص دارند. این مجموعه مطالعات گوناگون در زمینه­های بازرسی معدن و تجهیزات، نظارت بر کیفیت هوا، و اطمینان از انطباق با تمام مقررات ایمنی برای حفظ امنیت کارکنان را در بر می گیرد. مهندسی معدن در واقع چند­رشته ای است، از جمله عناصر مهندسی عمران، زمین شناسی، متالوژی، اقتصاد، مدیریت زیست محیطی و بهداشت و ایمنی را شامل می شود. این مجموعه رشته ها و گرایش های مختلفی را شامل می­شود.

 

 

دروس مشترک در گرایشات مختلف مهندسی معدن:

ریاضی، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، برنامه­نویسی کامپیوتر، فیزیک، محاسبات عددی، شیمی عمومی، نقشه­کشی صنعتی، اجزاء ماشین، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، مکانیک سیالات، شیمی فیزیک، نقشه­برداری عمومی، عملیات نقشه برداری، زمین­شناسی عمومی، زمین­شناسی ساختمانی، زمین­شناسی اقتصادی، مکانیک سنگ، اقتصاد معدنی، کانه­آرایی.

دروس تخصصی گرایش اکتشاف معدن:

اصول استخراج معدن، برداشت زمین­شناسی، کانی­شناسی توصیفی، سنگ­شناسی، کارتوگرافی و کاربرد
عکس­های هوایی، کانی­شناسی نوری، مینرالوگرافی، زمین­شناسی ایران، تجزیه مواد معدنی، ژئوفیزیک اکتشافی، حفاری اکتشافی، چاه­پیمایی، ژئوشیمی اکتشافی، ژئوتکنیک، آب­های زیرمینی، نقشه­برداری معدنی، ارزیابی ذخایر معدنی.

 

دروس تخصصی گرایش استخراج معدن:

مبانی مهندسی برق، ماشین­های حرارتی، کانی­شناسی، سنگ­شناسی، برداشت زمین­شناسی، کارتوگرافی و فتوژئولوژی، اصول اکتشاف و ارزیابی ذخایر، بازدید معدن، چالزنی و آتشباری، حفره چاه و تونل، ترابری در معادن، نگهداری در معادن، تهویه در معادن، روش­های استخراج روباز، روش­های استخراج زیر­زمینی، نقشه­برداری مدنی، آبکشی در معادن، کانه آرایی، خدمات فنی در معادن، اصول طراحی معادن.

 

نرم افزار دیتاماین Data Mine ، نرم افزار arc view ، نرم افزار geocom، نرم افزار CAE Datamine Studio ،GEOVIA Minex ، نرم افزار  MineSight ، نرافزار Open Pit Metals، نرم افزا XPAC

 

يكي از دلايل اصلي سيطره انگلستان بر كشور هند معادن سرشار منيزيم، زغال سنگ،‌ مس و آهن هند بود. دليل هجوم مهاجرنشينان فرانسوي، اسپانيايي،‌ پرتغالي و انگليسي به قاره آمريكا نيز معادن غني طلا،‌ نقره، الماس، مس و زغال­سنگ اين قاره بود. سوداگران پرتغالي،‌ هلندي،‌انگليسي و فرانسوي نيز با علاقه تصرف معادن طلا و الماس آفريقا به اين قاره روي آوردند و امروزه نيز دانشمندان به اميد دست‌يابي به معادن پربار و فلزات ناياب و گرانبهاي موجود در فضا پروژه‌هاي بسياري را در دست بررسي دارند. اما چرا در گذشته يكي از دغدغه‌هاي اصلي كشورهاي صنعتي،‌ دست‌يابي به معادن غني كشورهاي ديگر بود و چرا امروزه دانشمندان به اميد دست يافتن به ذخاير جديد معدني چشم به فضا دوخته‌اند؟

پاسخ اين سؤال را بايد در صنعت جست. زیرا براي هر فعاليت صنعتي نياز به مواد معدني داريم و به عبارت ديگر مبناي اصلي توليد و توسعه صنعتي، مواد معدني است. موادي كه كشف و استخراج آنها نياز به كارشناساني متخصص دارد و به همين دليل امروزه در بسياري از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي جهان، رشته‌اي به نام مهندسي معدن وجود دارد. رشته‌اي كه در كشور ما نيز با دو گرايش اكتشاف و استخراج در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي ارائه مي‌شود.

 

مجموعه عملیاتی که روی مواد معدنی انجام می­شود و در پایان تولید، محصولاتی به دست می­آید که یا مستقیماً قابل عرضه در بازار و یا آماده برای عملیات صنعتی هستند فرآوری مواد معدنی نامیده می­شود.برای استفاده و بالا بردن ارزش افزوده مواد معدنی لازم است که کارخانه کانه­آرایی نیز در کنار معادن بکار گرفته شود. با توجه به وجود معادن متنوع در ایران و نیز گسترش روز افزون صنایع ذوب فلزات و سایر صنایع معدنی، صنعت کانه­آرایی که حلقه رابط بین معدن و صنایع مذکور است، ضروری به نظر می­رسد. دانشجویان رشته مهندسی معدن باید آماده کار در شرایط سخت باشند. محدوده کار آنها تنها در معادن نیست، بلکه در بسیاری از پروژه­های سدسازی، ساختمان­سازی، ساخت تونل، اکتشافات صنایع نفت و گاز و… وجود آنها ضروری است.

 

اکتشاف معدن، تربیت نیروی متخصص به منظور کشف، ارزیابی و تعیین نحوه استخراج معدن هدف از دوره کارشناسی ارشد است. به عبارت بهتر، یک مهندس اکتشاف معدن، وظیفه کشف معادن مختلف، تعیین نوع و شکل مواد معدنی موجود، ارزیابی میزان ذخایر، ارزیابی اقتصادی و تعیین روش استخراج آنها را برعهده دارد. طي عمليات اکتشاف از علوم زمين­شناسي و مهندسي اکتشاف توأم با رياضيات و آمار استفاده مي شود. در اکتشاف معدن، با استفاده از دانش زمين­شناسی، آمار و شبيه­سازهاي رايانه­اي، شکل و حجم منابع داخل زمين مدلسازي مي­شود. در گرایش کارشناسی ارشد اکتشاف معدن دانشجویان با مباحث حوزه­های زمین­شناسی معدنی، مکانیک سنگ، ژئوفیزیک و زمین­شناسی ساختمانی آشنا می­شوند.

مهمترين موضوع برای موفق شدن در رشته مهندسی معدن داشتن علاقه به طبيعت و توانايی در روبرو شدن با مسايل و مشکلات است. به عنوان نمونه کار اکتشاف معدن به گونه­ای است که برخی اوقات در محيطی کاملاً دورافتاده انجام می­گيرد. بنابرين بايد فردی در اين حيطه قدم بگذارد که توانايی وفق با طبيعت و زيبايی­های آن و تحمل سختی­های ناخواسته را داشته باشد. امر بعدی داشتن صبرو حوصله و روحيه­ای خستگی­ناپذير در اين کار است که بی شک بدون آنها نمی­توان به موفقيتی در اين کار دست یافت.

 

رشته‌ای از علوم مهندسی که در آن چگونگی رفتار سنگ در برابر عوامل بیرونی و درونی و تغییرات آن مورد بحث قرار می‌گیرد و به طور ساده، علم مطالعه اثر نیروها بر روی سنگها دانست.کاربرد مکانیک سنگ بسیار وسیع است و در حوزه های مختلف مثالهای متعددی دارد.

در ساخت ابنیه سطحی (نظیر پل ­ازی , ساختمان، ساخت نیروگاه های سطحی و سد سازی)، در راهسازی (نظیر ساخت بزرگراهها و راه آهن, کانالها و مسیرهای لوله­گذاری و سیستم­های کنترل جریان آب نیروگاهها)، در
حفاری­های سطحی (نظیر معادن سطحی و کانالهای سریز در سدها)، در حفاری­های زیر­زمینی (مانند معادن زیرزمینی, تونل­ها، فضاهای زیرزمینی برای تاسیسات دفاعی )، در حفاری های مربوط به انرژی (مانند حفاریهای نفتی , حفاریهای مربوط به استفاده از نیروگاههای اتمی زیرزمینی , دفن زباله­های اتمی و مخازن زیرزمینی سوخت و آب) می­باشد.

این رشته در ایران دارای انجمنی به نام انجمن مکانیک سنگ ایران می باشد که تاکنون همایش‌هایی را در زمینه مکانیک سنگ برگزار نموده از جمله می‌توان به میزبانی پنجمین همایش بین‌المللی مکانیک سنگ (ISRM ۲۰۰۸) در آذرماه ۱۳۸۷ و با حضور ۳۴ کشور در تهران اشاره نمود. دفتر این انجمن در تهران، دانشگاه تربیت مدرس واقع است.

 

کار مهندس معدن با گرایش استخراج معدن، عملیات حفاری، آتشباری برای خرد کردن سنگها، بارگیری و باربری و اغلب فرآیند سنگ­شکنی از بخش­های اصلی است. استخراج معادن با توجه به عوامل مختلف مانند شرایط فنی، اقتصادی ، میزان دسترسی معدن و … به شکل روباز یا زیرزمینی انجام می­شود. دانشجويان کارشناسی ارشد استخراج معدن در زمينه‌­هايي مانند حفاري، آتشباري، نگهداري، ترابري و اصول طراحي معدن و فراورده‌­هاي مواد معدني آموزش مي ‌بينند.

 

 

رشته تونل و فضاهای زیرزمینی به منظور افزایش کارایی کارشناسان مهندسی معدن و عمران و ایجاد زمینه کافی برای درک و توسعه آنچه در مرزهای فناوری در این زمینه می­گذرد، تدوین شده است. فارغ­التحصیلان این رشته می­توانند در پروژه­های تحقیقاتی، اجرایی و تخصصی در زمینه­های طراحی روشهای حفر، نگهداری و سیستمهای پشتیبانی انواع تونل­ها و فضاهای زیرزمینی و حفریات معدنی و … فعالیت کنند.

 

اهمیت ایجاد گرایش­های مختلف رشته معدن در مقاطع تحصيلات تكميلي به وضعیت معادن، صنایع معدنی و میزان بومی بودن و امکان­پذیری استفاده از فنون روز دنیا بروز می­کند که از آن­جمله می­توان به تولید مواد مختلف خام فلزی و غیر فلزی، اکتشافات و حفاری در صنعت نفت، محصولات فرآوری شده و کنسانتره­های قابل صدور و استفاده در تولید فلزات پایه و فولاد و همچنین مصالح و سنگهای ساختمانی اشاره نمود.

از طرف دیگر رشد جمعيت و گسترش صنايع مختلف از جمله معدن کاری تبعات و مشكلات زيست­ محيطي زيادي به همراه داشته و سبب تولید آلاینده­ها و بروز آلودگي در خاک و منابع آب هاي سطحي و زیرزمینی می­شود كه اين امر اهميت گرايش محيط زيست معدن را بیش از پیش نمایان مي نماید تا با آموزش مفاهیم، روشها و فنون مختلف به دانشجویان علاقه­­مند، زمینه حفاظت از محیط زیست با لحاظ مفهوم توسعه پایدار فراهم گردد.

ایجاد گرایش جدید کارشناسی ارشد محیط­زیست معدن با توجه به اهمیت وسیع آن در مقیاس ملی و بین­المللی، در ایجاد زمینه­های اشتغال هر چه بیشتر برای فارغ­التحصیلان این رشته و جذب نیروی انسانی بیشتر نیز نقش مؤثری خواهد داشت. هدف از دوره کارشناسی ارشد معدن گرایش محیط زیست، آموزش افرادی است که دارای
توانایی­های لازم جهت طراحی و نظارت بر حسن اجرای پروژه­های تخصصی در زمینه­های مختلف مهندسی محیط زیست معدن بوده تا افراد قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی ناشی از معادن و صنایع معدنی کشور باشند

 

 

نرم افزار DATAMINE: توسط  mineral industries computing  و با استفاده از زبانهای
برنامه­نویسی fortrant وc++  طراحی شده و مهمترین کاربرد آن در نظم­دهی داده ها، ذخایر در حالت دو بعدی و سه بعدی ومدلسازی است. این برنامه برای ذخایر مختلف مانند رگه ای ، لایه­ای و توده ای مورد استفاده قرار گرفته و توانایی طراحی وبرنامه­ریزی معادن روباز و زیر زمینی را دارا می باشد.

می­تواند با عکس­های طبیعی که از معدن گرفته شده است­کار نماید.این نرم­افزار توانایی آن را دارد که با دریافت اطلاعات گمانه­های اکتشافی و تجزیه تحلیل آنها و با توجه به توزیع عیار ماده معدنی مورد نظر، محدوده توده ماده معدنی را مشخص وطرح استخراجی مناسب با آن توده ماده معدنی را ارائه دهد. امکان محاسبات زمین آماری نیز در این نرم افزار وجود دارد. بطور خلاصه مهمترین کاربردهای این نرم افزار به شرح ذیل می­باشد:

 

نرم افزار MINEX: از سوی شرکت GEMCOM معرفی شده است. نرم افزارهای ارائه شده از سوی این شرکت در بیش از ۱۳۰ کشور و ۴۰۰۰ پروژه معدنی مورد استفاده قرار گرفته­­اند. نرم افزار MINEX با هدف تسهیل مدل­سازی ذخیره و برنامه­ریزی تولید در ذخایر زغال و هر نوع ذخیره لایه­ای به بازار عرضه شده است. ابزاری مناسب برای مهندسان معدن در تمامی مراحل عمر یک ذخیره از مرحله اکتشاف تا مرحله بازسازی و بستن معدن خواهد بود.  MINEX  تنها نرم­افزاری است که تمام نیازهای یک معدن از ابتدای اکتشاف تا مرحله بستن معدن را در قالب یک نرم افزار ارائه کرده و با هدف افزایش دقت، بهره­وری و سوددهی عملیات استخراج در ذخایر لایه­ای تهیه شده است.

در تمامی شرکت­های بزرگ معدنی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

نرم افزار SURPAC: توسط Surpac Minex Group تهیه شده و یکی از کامل­ترین نرم­افزارهای طراحی معدن می­باشد. از کاربردهای این نرم­افزار می­توان به مدل­سازی سه­بعدی سطح زمین و سازه­های زیرزمینی، مدل­سازی و تحلیل تونل­های بزرگ راهها که عریض بوده و شرایط ایمنی خاصی دارند، تاثیر تونل­های مجاور، بررسی­های زمین آماری، تجزیه و تحلیل درزه و رسم نمودارهای مختلف، بررسی معادن روباز، بخصوص پله­ای، بررسی ماده سنگ، مدل سازی دو بعدی و سه بعدی چالها و گمانه­ها، تفسیر عددی ساختارها، بلوک­بندی و زون­بندی، طراحی ژئوتکنیکالی سازه­ها، نمایش توپوگرافی سطح زمین، طراحی مخازن زیرزمینی گاز و مایعات و مدل سازی­های بسیار متنوع اشاره نمود.

 

نرم افزار ROCKWORKS: محصول مشترک شرکت RockWare است و تحت سیستم عاملهای ویندوز قابل اجراست. این نرم­افزار به استانداردی در علوم نفت، محیط زیست، معدن و ژئوتکنیک برای بصری سازی داده­های زیرسطحی تبدیل شده است، این کار با استفاده از ابزارهای رایجی در این نرم افزار مثل نقشه­ها، طراحی مقاطع سطحی مختلف، مدلهای جامد و … فراهم شده است.

Rockworks  جهت تحلیل داده­های زیر سطحی امکانات مختلفی در اختیار شما قرار میدهد و همچنین از انواع داده­ها مثل چینه­شناسی، سنگ­شناسی، داده­های کمی، فواصل رنگی، شکستگی­ها و هیدرولوژی و …پشتیبانی میکند. Rockworks  به صورت گسترده ای در صنایع ژئوتکنیک (از زیر مجموعه­های علم زمین­شناسی)، محیطی، معدن، استفاده میشود. مجموعه­ای کامل از ابزارهای مورد نیاز برای تصویرسازی و تحلیل داده­های زمین­شناسی است که به مهندسین این توانایی را میدهد تا مطالعات خود در این حوزه را به صورت علمی و دقیق پیش ببرند.

 

نرم افزارGemcom: در مرتب­کردن داده­ها، ذخایر در حالت دو بعدی و سه بعدی ومدلسازی است. این برنامه برای ذخایر مختلف مانند رگه­ای ، لایه­ای و توده­ای مورد استفاده قرار می­گیرد. همچنین توانایی طراحی و
برنامه­ریزی معادن روباز و زیرزمینی را دارا می­باشد. می­تواند با عکس های­طبیعی که از معدن گرفته شده، کار نماید. توانایی آن را دارد که با دریافت اطلاعات گمانه­های اکتشافی و تجزیه تحلیل آنها و با توجه به توزیع عیار ماده معدنی مورد نظر، محدوده توده ماده معدنی را مشخص کرده وطرح استخراجی مناسب با آن توده ماده معدنی را ارائه دهد. امکان محاسبات زمین آماری نیز در این نرم افزار وجود دارد. بنابراین می­توان بطور خلاصه به مهمترین کاربردهای این نرم افزار به شرح ذیل اشاره نمود:

 

نرم افزار CSMINE: این نرم­افزار تحت سیستم عامل MS-DOS اجرا با دریافت داده­های چال­های اکتشافی و داده­های توپوگرافی، ذخیره را به صورت دو بعدی و سه بعدی مدل­سازی می­نماید. با دریافت اطلاعات اقتصادی شامل هزینه­های استخراج، فرآوری و فروش، قیمت ماده معدنی، شیب مجاز پله در دیواره­های مختلف، درصد بازیابی ماده معدنی و … نرم افزار حد نهایی معدن را به صورت دو بعدی و سه بعدی تعیین می نماید.

 

نرم افزار Surfer: توسط شرکت Golden Software تهیه شده و یک نرم­افزار عمومی در زمینه توپوگرافی و نقشه­برداری می­باشد. با ورود داده­های برداشت منطقه شامل طول و عرض و ارتفاع، Surfer  قادر است با متدهای مختلف نقشه توپوگرافی، رقومی، عکس هوایی و … را به صورت دوبعدی و سه­بعدی تولید نماید و عملیاتی مانند مقطع زدن، علامت گذاری و … را نیز انجام دهد. از دیگر خصوصیات این نرم افزار تعیین حجم بین دو رویه می­باشد و بدین ترتیب حجم باطله­برداری، ذخیره معدنی و … قابل محاسبه می­باشد.

 

مجموعه نرم افزارهای ROCKSCIENCE: مجموعه­ای کامل از نرم­افزارهای لازم برای مهندسین معدن و ژئوتکنیک است. شرکت سازنده از سال ۱۹۹۶ تاکنون با ارائه نرم­افزارهای تخصصی زیادی جایگاه مناسبی در این زمینه کسب کرده است. برنامه­های ارائه شده در این مجموعه طیف گسترده­ای از ابزارهای ژئوتکنیکی و علوم زمین را شامل میشوند که از طریق آن قادر به طراحی و آنالیز دوبعدی و سه بعدی خواهید بود. مهندسین عمران، مکانیک خاک و سایر رشته­های وابسته به علوم ژئوتکنیکی می­توانند از نرم­افزارهای این مجموعه برای پیشبرد سریعتر اهداف مطالعاتی و عملیاتی خود استفاده کنند.

شرکت Rocscience به خوبی با چالش­های مهندسین در این حوزه آشناست و توانمندیهای حاصل را مدیون دانش مناسب در حوزه ژئومکانیک و تیم برنامه­نویسی خبره خود میداند. در پشت­صحنه محصولات این شرکت مهندسین خبره ژئوتکنیک حضور دارند که همگی دارای مدارک تحصیلی بالایی در این شاخه مهندسی هستند. محصولات ارائه شده کاملا بر اساس پژوهشهای انجام شده و نیازسنجی و دریافت بازخورد کاربران عرضه شده­اند. رسالت یک شرکت نرم افزاری برآورده کردن نیازهای کاربران است و این چیزی است که Rocscience به خوبی از پس آن برآمده است.

مشتریان این محصول طیف گسترده­ای از افراد از مهندسینی که در شرکتهای کوچک مشاوره فعالیت میکنند تا تیم های بزرگی که در شرکتهای بزرگ و چند ملیتی مشغول به کار هستند و همچنین شرکتهایی که در زمینه اکتشاف و بهره بردای از معادن فعالیت میکنند را شامل میشود. دامنه کاربردهای محصولات Rocscience حتی به آزانسهای دولتی و دانشگاه های سراسر دنیا نیز کشیده شده است. این شرکت در طی سالیان طولانی و با پشتوانه ای از تجربیات گرانبها اکنون با بیش از ۲۸۰ دانشگاه مطرح در سراسر دنیا ارتباط علمی و پژوهشی دارد و نقش موثری در برنامه های آموزشی این دانشگاه ها در حوزه ژئوتکنیک بازی میکند.

 

نرم افزار UNWEDGE: توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده و همانگونه که از نام آن پیداست،  مربوط به تحلیل پایداری گوه­های معدنی در سازه­های زیرزمینی می­باشد و توانایی مدل­سازی گوه­های معدنی و فضای زیرزمینی را به صورت سه بعدی داشته و با محاسبات گوناگون از قبیل وزن، میزان چسبندگی و غیره پایداری گوه­ها را بررسی می نماید. در ضمن با بررسی شرایط استفاده از Rock Bolt و تاثیر آن، بهترین حالت نصب و تعداد و غیره را مشخص می نماید.

 

نرم افزار ROCSUPPORT: توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده و به صورت تخصصی به مسئله مکانیک سنگ، سیستمهای پایداری تونل ها و آنالیز تنش می پردازد. از خصوصیات بارز نرم افزار ROCSUPPORT می­توان به استفاده از نمودارهای تنش، کرنش و صلبیت نگهداری اشاره نمود که تاثیر زمان ایستایی، نوع نگهداری و بهترین زمان نصب را بررسی می نماید.

 

نرم افزار DIPS: توسط شرکت ROCSCIENCE ارائه شده و مربوط به آنالیز داده­های زمین و زمین آمار می­باشد و با استفاده از استریوگرام قابلیت رسم نمودارهای مختلف را دارا بوده و می­تواند پراکندگی عارضه­های مختلف زمین از جمله دسته درزه و … را با نمودارهای مختلف تحلیل نماید.

 

نرم­افزار UDEC: توسط شرکت ITASCA تهیه شده است .در مورد مدل­سازی سازه­های زیرزمینی و تحلیل پایداری در محیط­های ناپیوسته و دارای درز و شکاف کاربرد دارد.

UDECمخفف عبارت « Universal Distinct Element Code » می­باشد. با توجه به قیمت نسبتا ارزان توانسته است به صورت یک نرم افزار عمومی مطرح شود. از طرفی دقت بالا، مدل سازی مناسب و امکانات کامل محاسبات مکانیک سنگی بر کارآیی آن افزوده است.

 

نرم­افزار ۳DEC: توسط شرکت ITASCA ارائه و تحت سیستم عامل Windows اجرا می­شود. از خصوصیات بارز آن محیط گرافیکی بسیار مناسب و امکان بررسی سازه­های زیرزمینی را به صورت سه بعدی میسر می­سازد. مدل سازی سه­بعدی سازه­های زیرزمینی، تحلیل پایداری و بررسی شرایط مکانیک سنگی سنگ محیط میزبان در محیط­های ناپیوسته و دارای درز و شکاف توسط این نرم افزار به صورت کاملا دقیق و حرفه­ای صورت می­گیرد. نسب به نرم­افزار UDEC که حالت دو بعدی همین بررسی­ها را ارائه می­دهد، کارآتر می­باشد، ولی قیمت بالای نرم افزار و نبود ورژن­های آموزشی و رایگان باعث محدود شدن استفاده از آن شده است.

 

نرم افزار FLAC: توسط شرکت ITASCA تهیه شده و در مورد مدل­سازی سازه­های مختلف و تحلیل پایداری در محیط­های پیوسته کاربرد دارد. به عبارتی اگر دسته درزه­های منطقه میرا بوده و با یکدیگر تداخل نداشته باشند و یا منطقه یکپارچه باشد FLAC یک گزینه مناسب است. این نرم­افزار با توجه به قیمت مناسب، مدل سازی کارآ، تحلیل دقیق و نیز سرعت عمل در محاسبات عمومیت زیادی یافته و یکی از پرکاربردترین نرم­افزارها می­باشد.

نرم افزارCLARA: توسط « O.Hungr Geotechnical Research Inc » تهیه شده وکاربرد اصلی آن تحلیل پایداری شیب­های مختلف می­باشد.  CLARA ضمن مدل­سازی منطقه به تحلیل پایداری و آنالیز شیب می­پردازد آن را از لحاظ شرایط متفاوت شکست بررسی می­نماید .با استفاده از این نرم­افزار ضمن پیش­بینی امکان ریزش و محاسبه فاکتور ایمنی می­توان شرایط پایدار را مدلسازی نمود.

 

نرم افزار FLAC3D: توسط شرکت ITASCA نوشته شده و در مورد مدل سازی سازه­های مختلف و تحلیل پایداری در محیط­های پیوسته کاربرد دارد. مدل­سازی توسط آن به صورت سه بعدی صورت می­گیرد. از مزایای مدل سه بعدی شامل چرخش، تحلیل از زوایای گوناگون، تعیین دقیق تنشهای واقعی و …غیره می­باشد.

 

نرم افزار PHASE2: توسط شرکت ROCSCIENCE تهیه شده و بررسی پایداری سازه­های مختلف، پایداری شیب و حتی تاثیر آبهای زیرزمینی روی شرایط پایداری و مقاومت بخشی از قابلیت­های نرم افزار PHASE2 می­باشد. از دیگر خصوصیات این نرم افزار می­توان به توانایی بررسی نگهداری، شرایط سازه قبل و بعد از نگهداری، استفاده از Rock Bolt و Shotcrete و تاثیرات آنها و تحلیل رفتار المان­ های مختلف سازه و فضای اطراف آن و در نهایت انواع گزارش گیری اشاره نمود.

 

نرم افزار UsimPac: محبوبیت زیادی را در بین مهندسین فرآوری مواد و مهندسین شیمی در چند سال اخیر برای خود کسب کرده است. این نرم­افزار یکی از محصولات مجموعه فرانسوی Caspeo میباشد که محصولات بسیاری در زمینه رشته­های معدن به خصوص گرایش فرآوری مواد تهیه و تولید نموده است. برخی از محصولات این شرکت عبارتند از UsimP، Inventeo، Bilco،  nchant و FluidFlow   و نرم­افزارهای دیگری از قبیل
Arc GIS، NPV Scheduler، Whittle و غیره در این حوزه قابل تحقیق و بررسی می­باشند.

 

 

 

Science Direct: پایگاه الزویر نیز یکی از مفیدترین منابع مقاله به حساب می­آید که حوزه­های مختلف علوم مهندسی، پایه، انسانی و پزشکی را شامل می­شود.

Springer: این پایگاه نیز همچون الزویر تمامی زمینه های علم را شامل می شود که به تازگی مقالات با کیفیتی در زمینه ی مهندسی معدن در آن به چاپ می رسد.

 

شیوه انجام پایان نامه معدن

در پنج فصل نگارش می شود:

 

۱کلیات پایان نامه

این فصل حالت توسعه یافته پروپوزال نگارش شده است. در ابتدا مقدمه­ای کلی در ارتباط با موضوع مورد بحث، چالش­های موجود بر سر راه و مکانیسم پیشنهادی در پاراگراف آخر می­باشد. دیگر بخش­های این فصل، شامل اهداف پایان نامه، ضرورت انجام پایان نامه و نوآوری­های پایان نامه می باشد که با شرح و بسط بخشهای متناظر با این مطالب در پروپوزال، این بخش را نگارش می­کنیم. در پایان این فصل نیز در قالب بخش­بندی پایان نامه، به صورت خلاصه و در ۵ یا ۶ خط به معرفی اجمالی تمامی فصول پایان نامه می­پردازیم.

 

 

۲مروری بر مطالعات پیشین

در این فصل ابتدا یک مقدمه کلی در ارتباط با سیستمها، تجهیزات، مکانیزمها، ساختارهای کنترلی و روشهای مورد استفاده در تحقیقات و مقالات پیشین ارایه می­شودکه می­تواند شامل موضوعات فرعی دیگری که مربوط به پایان نامه می­باشد . اما مطالب نگارش شده بایستی ریشه در مطالب و مطالعات قبلی  داشته باشد. استفاده از مقالات به روز از پایگاه­های معتبر از نکات مهم می­باشد که این مقالات بیشتر از ژورنالها انتخاب شود.

 

 ارایه مکانیسم پیشنهادی برای رفع معضل پیشنهادی

در این قسمت بایستی الگوریتمها، مکانیسمها و روشهای پیشنهادی در راستای موضوع پایان نامه مطرح گردد. قابل توجه است که بیش از ۹۵ درصد این بخش بایستی منحصرا مربوط به نویسنده و ایده وی باشد (یعنی تکراری نباشد) در این قسمت فرمول بندی­ها، ساختارهای کنترلی، فلوچارت ها و روند انجام شبیه سازی تشریح می­شود.

برای نگارش این قسمت، توصیه می­شود که مقاله­ای که به عنوان مرجع اصلی کار برگزیده شده، به طور کامل مطالعه گردد، مزایا و نوآوری­های پیشنهادی از سوی شما در مقاله مورد نظر گنجانده شود و پیکربندی جدیدی برای مکانیسم ها و روابط موجود در مقاله در ذهن ایجاد شود.

سپس این مباحث در فصل سوم پیاده گردد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که پراکندگی ارجاعات در این فصل جالب نیست و بیشتر توصیه می­شود بخش­های این فصل در صورت نیاز به مرجع اصلی ارجاع داده شود. در پایان این فصل، پس از مطالعه حدود ۱۵ مقاله به روز و معتبر، نتایج کار هر یک را در یک پاراگراف سه سطری بیان می کنیم. سپس در یک سطر مزیت کار خود را نسبت به این مقاله مطرح می­نماییم.

 

مدلسازی

در این فصل، بایستی مکانیسمها، ساختارهای کنترلی و روشهای ارایه شده در فصل سوم در یک محیط نرم­افزاری پیاده سازی و نتایج حاصل از شبیه­سازی استخراج گردد تا برتری کار ما نسبت به دیگر مطالعات انجام شده آشکار گردد. پیشنهاد می­شود که نرم افزار انتخابی با توجه به موضوع پایان نامه انجام شود. شیوه نگارش این فصل به این صورت است که در ابتدا مقدمه ای در ارتباط با موضوع مورد نظر برای شبیه سازی، نرم­افزار به کار رفته و مشخصات سیستم کامپیوتری بیان و سپس ورودی­های مساله را بیان می­نماییم. حال می­توان برای آشکار شدن بهتر کارایی روش پیشنهادی، موضوع مورد نظر را در چندین سناریو یا حالت شبیه سازی کرد. سپس نتایج مربوط به هر سناریو و حالت و در هر مرحله مقادیر عددی و شکل موج­های حاصل شده تشریح و نشان داده می­شود که بر اساس این خروجی­ها چگونه معضل یاد شده در موضوع پایان نامه حل شده است یا اینکه بهبود پیدا کرده است.

 

5ـ نتیجه­گیری و ارایه پیشنهادات

شامل دو بخش اصلی است. ابتدا در بخش نتیجه­گیری در دو پاراگراف در مورد بحث اصلی پایان نامه صحبت کرده و سپس تجزیه و تحلیل حاصل از پژوهش را ارائه می­دهیم. در پاراگراف آخر نتایج حاصل را بیان نموده و در قسمت پیشنهادات، نیز چندین طرح که موضوع پایان نامه را بهبود می بخشد، مطرح می­گردد.

 

.

 

 

مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی معدن

 

توجه بسیار مهم: قبل از تشریح هر مطلبی، لازم به ذکر است که از مهمترین مزایای موسسه “رایان پژوهان پارسه”، ارتباط مستقیم دانشجو با محقق است. بر خلاف کلیه موسسات فعال در زمینه مشاوره و آموزش پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، این موسسه دانشجوی محترم را به صورت مستقیم به استاد متصل می نماید. کلیه سوالات دانشجویان بدون واسطه موسسه و در هر ساعتی از شبانه روز توسط محقق معدن از برترین دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاههای کشور، پاسخ داده می شود. انجام پایان نامه و طرح تحقیق دوره کارشناسی ارشد و دکتری امری زمانبر و بسیار مهم در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته معدن می باشد.

برای بسیاری از دانشجویان و اساتید رشته معدن، ارائه موضوعات در این سطح همواره چالش بر انگیز است. رشته معدن یکی از رشته های مهم فنی و مهندسی است که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل گرایش های فراوری مواد معدنی، اکتشافات معدن، مکانیک سنگ، استخراج معدن، تونل و فضاهای زیر زمینی و معدن و محیط زیست است. مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری معدن در هر یک از این گرایشها نیازمند گذراندن دروس تخصصی گرایش بوده و این گرایشها هم به لحاظ دروس ارائه شده و هم به لحاظ پایان نامه با هم تفاوت اساسی دارند. از این رو دپارتمان پژوهشی معدن “رایان پژوهان پارسه” با به کارگیری اساتید مجرب، متعهد و متخصص خدمات مشاوره و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری معدن را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

بهترین موسسه انجام پایان نامه معدن

موسسه تزیازان با کادری متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های معتبر ( دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان) مفتخر است که بیش از 7 سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه معدن در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در تمامی گرایش های مهندسی معدن اعم از استخراج، اکتشاف، فرآوری  و مکانیک سنگ مشغول است. شما دانشجوی عزیز می توانید با خیالی آسوده تمامی مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه معدن و انجام رساله دکتری معدن خود را به کارشناسان ما بسپرید. همکاران ما موظف هستند که شما دانشجوی عزیز را از بدو شروع به کار پایان نامه تا پس از انجام فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *