لقب مادر رشته‌هاي مهندسي را به خود اختصاص داده است و با دانش ­های مربوط به ترکیب شیمیایی، ساختار و تغییر شکل دادن مواد برای بدست آوردن خواص مورد نظر آنها در ارتباط است. بنابراین در مسير رشد دانش بشري علم و مهندسي مواد جاي خود را در بين ساير موضوعات مورد نياز يافته است و سعی بر گسترس توانايي بشر ر در حوزه­های گوناگون زندگی دارد. این رشته به عنوان یک علم، دانش نسبتاً جوانی است که تنها صد سال از عمر آن می‌گذرد و با کشف روش‌های جدید استخراج و تصفیه فلزات، شناسایی مشخصات ساختاری و فیزیکی مواد، فنون جدید شکل دادن و تولید فلزات، متولد شده است. دانشجویان این رشته با آموزش انجام پایان نامه مهندسی مواد و متالورژی این اجازه را پیدا میکنند تا فارغ التحصیل شوند.

ماده‌های مورد مطالعه در مهندسی مواد در شش گروه مختلف شامل فلزات، سرامیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیتها، بیومواد و نیمه‌رساناها دسته­بندی می‌شوند. این رشته، از يک سو به دنياي ميکروسکوپي اتمها و الکترونها و از طرف ديگر حالت جامد جسم را به دنياي ماکروسکوپي عمل و کاربرد مواد براي مقابله با مسايل اجتماعي وصل می­کند. با توجه به نقش و اهمیت صنایع زیربنایی و سنگین از جمله تولید فلزات مواد و قطعات صنعتی در توسعه و پیشرفت کشور این رشته باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد؛ زیرا با وجود اینکه کشور ما از کليه مواد خام غني می­باشد، اما جهت تهیه مواد اولیه صنایع گوناگون که نیاز به تکنولوژی­های پیشیرفته دارند، با مشکل مواجه هستيم.

 

مشاوره در نگارش پروپوزال و مشاوره در آموزش انجام پایان­نامه در تمامی گرایشهای مهندسی مواد و متالورژی

گرایش‌های اصلی این رشته عبارتند از نانو مواد، بیو متریال، شناسایی و انتخاب مواد، سرامیک، شکل‌دهی فلزات، ریخته‌گری، جوشکاری، استخراج فلزات، حفاظت و خوردگی، مهندسی سطح، مهندسی تکنولوژی تغیر شکل فلزات و … .

امروزه مهندسي متالورژي و مواد، نقشي کليدي در پيشرفت صنايع فوق مدرن و جديد مانند صنايع هسته‌اي، صنايع انرژي، تکنولوژي پزشکي و کاربرد‌هاي فضایي و نظامي پیدا کرده است. بازار کار جديدي که براي اين رشته ایجاد شده در شرکت­هاي نفتي و زیرمجموعه­های آن هستند، زیرا اخيراً پي برده‌ شده که در قسمت بازرسي فني بايد از مهندسين متالورژي استفاده کرد و نه از مهندسين مکانيک، چرا که کليه موضوعات درگير مثل خوردگي، جوشکاری و… که از جمله دروس اصلي این رشته به شمار میروند.

علاوه بر بازار کار مناسب برای این رشته، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نیز هم در کشور و هم در
دانشگاه­های خارج از کشور وجود دارد. دانشجویان مقاطع تحصیلی این رشته با توجه به طیف وسیع موضوعاتی که هر گرایش آن داراست مشکلات زیادی در زمینه برنامه­ریزی و اجرای طرح­های پژوهشی و پایان­نامه­های خود دارند.

هزینه­های مالی ناشی از طرح های تحقیقاتی از دیگر دغدغه­های دانشجویان این رشته،هستند که گاه بدون برنامه­ریزی قبلی به تصویب رسیده­اند و بدلیل مشکلات نقدینگی ناچارا دچار تأخیر می شوند لذا یک متخصص مشاور در این رشته می­تواند دانشجو و یا محقق را برای دستیابی به موضوعی مناسب و قابل اجرا در محیط پژوهشی دانشجو، تدوین پیشنهاده تحقیق و سپس اجرای آن مشاوره و راهنمایی کنند. در این راستا مشاورین موسسه تزیازان در تمامی گرایشات این رشته خصوصا گرایش­های خوردگی، شناسایی و استخراج مواد و سرامیک دانشجویان عزیز را مشاوره و همراهی نمایند.

 

انجام پایان­نامه مواد در تمامی گرایشات

مهندسی مواد دارای 9 گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی، خوردگی و حفاظت از مواد، شکل دادن فلزات، استخراج فلزات، نانومواد(نانوفناوری)، جوشکاری، سرامیک، ریخته­گری و بیومواد می­باشد.

 

انجام پایان نامه مواد ـ شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

مجموعه­‏ای از دروس تئوری، آزمایشگاهی پیشرفته و طرحهای تحقیقاتی است که به منظور طراحی و بهینه­سازی مواد مهندسی و پژوهش در خواص و ارتباط با روش ساخت آنها طرح­ریزی شده است.

انجام پایان­نامه مواد ـ خوردگی و حفاظت از مواد

خوردگي عبارتست از تخريب مواد در اثر واکنش‌هاي الکترو شيميايي در محيط. تمامی صنایع تحت تاثیر خوردگی مواد به ویژه فلزات، قرار گرفته و مهندسین خوردگی همیشه در تلاش هستند تا روشهای موجود برای مقابله با اثرات زیانبار این فرایند را توسعه داده و یا روشهای جدیدی برای این كار ارائه نمایند.

 

انجام پایان نامه مواد ـ شکل دادن فلزات

به اصول و راهکارهای تغییر شکل­پذیری فلزات، با اعمال نیرو به آن می­پردازد. شكل دادن فلزات یکی از مهمترین علوم ساخت و توليد قطعات به حساب می­آید. لذا سرمایه­گذاری علمی نیاز صنعتگران به منظور تولید قطعات با کیفیت بهتر می­باشد.

 

انجام پایان­نامه مواد ـ استخراج فلزات

استخراج فلزات از کانه­های مربوط انجام می­شود. مرحله اول شناسایی کانه هر فلز و سپس استخراج از معادن و پس از آن با انجام فعالیت­های فیزیکی و شیمیایی فلز مدنظر به فرم عنصری از سنگ معدن یا کانه آن بدست می­آید. هر فرایندی که بر روی فلزات و سنگهای معدنی آنها صورت پذیرد در گستره علم متالوژی قرار می­گیرد و متالوژی استخراج اولین قدم برای تهیه فلزات از سنگهای معدنی می­باشد. وظیفه یک مهندس مواد در گرایش استخراج این است که با انجام فرایندهای خرد کردن سنگ معدن با دستگاه­های سنگ ­شکن، تغلیظ سنگ معدن با استفاده از روشهای مغناطیسی و شناور سازی و عملیات ذوب و پالایش، عیار سنگ را بالا ببرد و سنگ را به صورت شمش كه تقریبا خالص است را به صنعت تحویل دهد تا با استفاده از علم متالوژی صنعتی، محصول فلزی به طور مستقیم و یا غیرمستقیم قابل مصرف به مرحله تولید برسد.

 

 

 

انجام پایان نامه مواد ـ نانومواد (نانوفناوری)

به شناخت ما از ساختار مواد اطلاق می­گردد. از طرف دیگر روشهای تولید و دستکاری ساختارها و مواد در صنایع مختلفی همانند صنایع فولاد، رنگ و سرامیک در علم مواد بررسی و مطالعه می­شود که با بهره­گیری از نانو فناوری می­توان به بهبود این روشها دست یافت و یا حتی روش جدید و ساختار جدیدی با خواصی کاراتر تولید کرد.

 

انجام پایان نامه مواد ـ جوشکاری

بررسی هر سه حالت ماده (جامد، مایع و گاز) در رشته جوشکاری و همه علوم مواد از جمله سرمایش و گرمایش، ذوب و انجماد، رشد دانه، تشکیل فازها و غیره را در بر می­گیرد.

 

انجام پایان نامه مواد – سرامیک

به طور كلی علم ساختن و به كار بردن اشیاء جامدی است كه اجزای تشكیل‌دهنده اصلی و عمده آنها مواد غیر آلی و غیر فلزی است. بنابر این علم سرامیك علاوه بر سفالینه‌ها شامل انواع چینی‌ها، دیرگدازها، فرآورده‌های رسی ساختمانی، مواد ساینده، لعاب‌های چینی، سیمان، شیشه، مواد مغناطیس غیرفلزی، فروالكتریك‌ها، تك بلورهای مصنوعی و محصولات پیچیده‌تر دیگر نیز می‌شود.

 

انجام پایان نامه مواد ـ ریخته­گری

شکلی­دهی فلزات و آلیاژها به روش ذوب، ریختن مذاب در قالب و فرایند سرد کرد و انجماد آن در محفظه قالب شکل تکنیک ریخته­گری نامیده می شود و این فن ابتدایی­ترین فرآیند برای شکل­دهی مطلوب فلزات محسوب می­گردد.

 

 

 

انجام پایان نامه مواد – بیومواد

در علم مهندسی پزشکی شناسایی اصولی مواد به منظور کاشت و پیوند در بدن انسان یکی از دغدغه های اساسی است. مواد مورد استفاده در کاشت بافتهای مصنوعی کامپوزیتها، پلیمرها، سرامیکها و آلیاژهای فلزی هستند که این مواد در مرحله اول باید غیر سرطانزا، غیر سمی و در مرحله دوم به لحاظ واکنشهای شیمیایی غیرفعال، با دوام بالا و دارای استحکام مکانیکی لازم را داشته باشند.

 

دروس مربوط به رشته مهندسی مواد و متالوژی

دروس مشترک در شاخه­های مختلف مهندسی مواد:

ریاضی، معادلات دیفرانسل، ریاضی مهندسی، محاسبات عددی، مبانی و برنامه­سازی کامپیوتر، فیزیک، شیمی عمومی، مبانی مهندسی برق، استاتیک، شیمی فیزیک مواد، مهندسی مقاومت مصالح،کریستالوگرافی، پدیده­های انتقال، شیمی فیزیک مواد، ترمودینامیک مواد، خواص فیزیکی مواد، متالوگرافی، خواص مکانیکی مواد.

 

نرم افزارهای کاربردی برای انجام پایان نامه مواد

انجام پایان نامه متالوژی با Flow 3d: شبیه سازی و تحلیل جریان مذاب.

نرم افزار شبیه ساز ریخته گری Procast:  به شما اجازه مدلسازی انتقال حرارت (جریان گرما)، جریان سیال، شامل پر شدن قالب، آنالیز تنشهای ایجاد شده به واسطه محلولهای حرارتی (ترمومکانیک) به علاوه مدلسازی میکروساختار و تخلخل را می­دهد.

کلید فولاد: یکی از ارزشمندترین و در عین حال گرانقیمت­ترین نرم­افزارهای مهندسیاست. برنامه کلید فولاد یک دیتابیس بسیار قدرتمند و بزرگ از فولادها و چدن­های مهندسی است. تمامی استانداردهای معروف و معتبر فولادها در این نرم­افزار وجود دارد و به وسیله­ی استاندارد، ترکیب شیمیایی و یا حتی خواص مکانیکی مورد نظر خود می­توانید طیف وسیعی از اطلاعات در مورد فولاد یا خانواده­ی فولادهای مورد نظر خود را بیابید.  اطلاعاتی از قبیل ترکیب، خواص مکانیکی ، فولادهای مشابه، روشهای عملیات حرارتی و …

انجام پایان نامه مواد با نرم افزار Xpert Highscore Plus:  نرم افزار آنالیز پراش پرتو ایکس

انجام پایان نامه مواد با نرم افزارهای آنالیز تصاویر SEM

انجام پایان نامه مواد با نرم افزار IRPal: یک ابزار قدرتمند برای تفسیر طیف‌های IR از ترکیبات آلی است. با استفاده از این نرم افزار طیف IR را به نرم­افزار داده و نرم­افزار تفسیر گروههای آلی موجود را نمایش خواهد داد.

 

پایگاه های معتبر مقالات برای انجام پایان نامه مواد

از مهم­ترین پایگاه­های مقالات مهندسی مواد بر اساس اثربخش بودن، سطح مقالات و تعداد ارجاعات می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

روش انجام پایان­نامه متالوژی

انجام پایان نامه مهندسی مواد در پنج فصل نگارش می شود:

1ـ کلیات پایان نامه

این فصل، حالت توسعه­ی یافته­ی پروپوزال نگارش شده است که هدف آن شرح مختصر موضوع تحقيق و اهميت آن با اشاره‌اي كوتاه به روش و مراحل تحقيق است.

2ـ مروری بر مطالعات پیشین

اين فصل که با عنوان «مروري بر ادبيات»، «مروري بر منابع» و يا «مروري بر پيشينه تحقيق» معرفي مي‌شود، به بررسي و طبقه‌بندي يافته‌هاي تحقيقات ديگر محققان در سطح دنيا و تعيين و شناسايي خلأهاي تحقيقاتي می­پردازد.

3ـ روش تحقیق

دربرگیرنده­ی عناوین زیر است:

  1. مقدمه
  2. علت انتخاب روش
  3. تشريح كامل روش تحقيق

در زير به تعدادي از روش‌هاي تحقيق اشاره شده است:

 

روش تحقيق آزمايشگاهي‌

توصيف كامل برنامه‌ي آزمايشگاهي شامل مواد مصرفي و نحوه‌ي ساخت نمونه‌ها، شرح آزمايش‌ها شامل نحوه تنظيم و آماده سازي آزمايش‌ها و دستگاه‌هاي مورد استفاده و دقت و نحوه‌ي كاليبره كردن، شرح دستگاه ساخته شده (در صورت ساخت) و ارائه‌ي روش اعتبارسنجي.

روش تحقيق آماري

توصيف ابزارهاي گردآوري اطلاعات كمي و كيفي، اندازه‌ي نمونه‌ها، روش نمونه‌برداري، تشريح مباني روش آمار و ارائه‌ي روش اعتبارسنجي.

روش تحقيق نرم‌افزارنويسي

توصيف كامل برنامه‌نويسي، مباني برنامه و ارائه‌ي روش اعتبارسنجي.

روش تحقيق مطالعه‌ي موردي

‌توصيف كامل محل و موضوع مطالعه، علت انتخاب مورد و پارامترهايي كه تحت ارزيابي قرار داده مي‌شوند، و ارائه‌ي روش اعتبارسنجي.

روش تحقيق تحليلي يا مدلسازي

توصيف كامل مباني يا اصول تحليل يا مدل و ارائه‌ي روش اعتبارسنجي.

روش تحقيق ميداني

چگونگي دستيابي به داده­ها در ميدان عمل و نحوه برداشت از پاسخ­هاي دريافتي.

 

4ـ نتایج و بحث

در این فصل ارائه‌ي داده‌ها، نتايج و تحليل و تفسير آنها بیان می­شود. تفاوت، تضاد يا تطابق بين نتايج تحقيق با نتايج ديگر محققان بايد ذکر گردد. تفسير و تحليل نتايج بر اساس حدس و گمان نبوده، بلكه برمبناي نتايج عملي استخراج‌شده از تحقيق و يا استناد به تحقيقات ديگران می­باشد. در ارائه‌ي نتايج با توجه به راهنماي كلي نگارش فصلها، تا حد امكان تركيبي از نمودار و جدول استفاده خواهد شد.

 

5ـ نتیجه­گیری و ارایه پیشنهادات

این فصل به ارائه‌ي خلاصه‌اي از يافته‌هاي تحقيق می­پردازد و حاوي يک مقدمه شامل مروري اجمالي بر مراحل انجام تحقيق می­باشد. حدود يک صفحه مطالب پاراگراف‌بندي شده و هر پاراگراف به يك موضوع مستقل اختصاص می­یابد.

 

بهترین موسسه انجام پایان نامه متالوژی

موسسه ی تزیازان با  در اختیار داشتن مجموعه­ای از دانشجویان و فارغ­التحصیلان ممتاز دانشگاههای تهران مفتخر است که بیش از چندین سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه مهندسی مواد در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در تمامی گرایش های مهندسی مواد اعم از متالورژی صنعتی، متالورژی استخراجی، سرامیک مشغول است. شما دانشجوی عزیز با اطمینان خاطر می توانید کلیه مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه مواد و انجام رساله دکتری مواد خود را به کارشناسان ما بسپرید. همکاران ما موظف هستند که شما را از آغاز کار پایان نامه تا پایان فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند.

 

 

بانک موضوعات رشته مهندسی مواد و متالوژی

متالوگرافی و بررسی ریز ساختاره بر روی یک قطعه فولادی.
مطالعه تجربي فرايند ماشينكاري تخليه الكتريكي بر خواص مغناطيسي آلياژ فولاد.
بررسي تجربي رفتار مكانيكي آلياژ حافظه دار نيكل- تيتانيوم ساخته شده به روش آلياژسازي مكانيكي.
سنتز نانو کامپوزیت به روش آلیاژ سازی مکانیکی فلز پایه تیانیوم.
بررسی تاثير روش های مختلف جوشكاري بر اتصال ناهمجنس آلياژ فولاد زنگ نزن و اينكونل.
بررسی تجربي و مدلسازي تاثير پارامترهاي شكل­دهي بر استحكام مكانيكي پايه كاتاليستي گاما آلومينا.
بررسی تجربي تاثير فاكتورهاي موثر در شكل دهي پايه كاتاليست اكسترود شده آلفا آلومينا بر استحكام خرد شدن آنها.
تاثیر پارامترهاي جوشكاري بر میزان عمق نفوذ در جوشكاري.
تاثیر عملیات حرارتی پس از جوشکاری.
بررسی استفاده از جوشکاری اتصال غیر هم جنس.
استفاده از لیزر برای جوشکاری فولادهای آستنیتی.
بررسی کلی بازیابی فلزات به روش الکترولیز.
جوشکاری مقاومتی غیرمشابه فولاد زنگ نزن آستنیتی.
تأثیر بازدارنده های نفوذپذیر بر کاهش خوردگی.
مطالعه تجربی فرايند ماشين كاری تخليه الكتريكي بر خواص مغناطيسي آلياژ.
بررسی رفتار مكانيكي و سایشی آلياژ نيكل- تيتانيم ساخته شده به روش متالورژی پودر.
سنتز نانو کامپوزیت به روش آلیاژ سازی مکانیکی فلز پایه تیانیوم.
ررسی تاثیر عوامل موثر در جوشکاری قوس تنگستن با گاز محافظ بر خواص مکانیکی آلیاژهای Al-Mg.
مطالعه تاثیر روش بهبود فرایند شش سیگما و روش­های کنترل فرآیند بر کاهش ضایعات ریخته گری.
بررسی متالورژیکی اتصال حاصل جوشکاری انفجاری در فصل مشترک فولاد-آلومنیوم.
بازرسی تجهیزات حمل و نقل ریلی با کمک روش بازرسی فراصوتی زمان پرواز پراش.
مطالعه ریزساختاری و عمرخستگی سوپرآلیاژهای پایه نیکل.
بررسی و ارزیابی منطقه حساس شده در ناحیه متأثر از جوش فولاد زنگ نزن در روش های مختلف جوشکاری.
بررسی خواص محل های اتصال یافته در ورق جوشکاری شده به روش لیزری.
بهینه سازی راندمان احتراق درتوربین های گازی به روش عددی.
اثر لیتیم بر ریزساختار و خواص دی الکتریک سرامیک های نانوساختار برپایه اکسید نیکل تهیه شده به روش آلیاژسازی مکانیکی.
بررسی اثر افزودن نانوذرات فلوئورآپاتیت بر خواص مکانیکی سیمان گلاس-آینومر.
بررسی اثر مشخصات فیزیکی و شیمیایی بر احیاپذیری گندله‌های تولیدی از کنسانتره گل‌گهر و چادرملو در مقیاس صنعتی و آزمایشگاهی.
بررسی مکانیزم تشکیل نانوکامپوزیت Ti6Al4V/20wt%TiB2 حین آسیاب کاری مکانیکی.
تعیین سینتیک واکنشهای سنتزهیدروکسی آپاتایت در حالت جامد به روش غیرهمدما.
سنتز و بررسی ریزساختار شیشه- سرامیک نانوکریستالین میکا به روش سل- ژل.
بررسی اثر دما بر سنتز هرسینیت FeAl2O4 نانو ساختار به روش ساکاروز.
بررسي ريزساختار و خواص مکانيکي اتصال جوشکاري اصطکاکي فولاد Fe-Co-Cr به فولاد ۱۸CrMo4
ريزساختار و خواص مکانيکي اتصال آلياژ آلومينيم به روش اصطکاکي اغتشاشي
تاثیر پارامترهای جوشکاری بر خواص مکانیکی آلیاژهای منیزیم به روش جوشکاری نقطه ای اصطکاکی اغتشاشی (FSSW).
تاثیر گرمای ورودی بر ریزساختار و خواص مکانیکی آلیاژ AZ91 به روش TIG.
بررسي اثر عمليات حرارتي بر خواص مكانيكي مقطع جوش فولاد AISI 414.
ارتباط ریزساختار و خواص مکانیکی با تنش­های پسماند ناحیه اتصال.
اثر پارامترهای جوشکاری روی ساختار میکروسکپی و خواص مکانیکی آلیاژ Cu-Zn جوشکاری اصطکاکی شده.
ارزیابی، تاثیر عملیات حرارتی پایدارسازی R100 و پیرسازی RH950 بر تغییرات ریزساختار و سختی منطقه جوش فولاد زنگ نزن سختی رسوبی شونده نیمه آستنیتی ۱۷-۷PH جوشکاری شده توسط سیم جوش ۳۰۸L.
بررسی اثر عملیات نانو کریستالیزاسیون سطحی بر خواص خوردگی آلیاژ Ti-6Al-4V.
آبکاری پالسی پوشش نانوکامپوزيت Ni-Al2O3بر روی آلياژ منيزيم AZ91 و بررسی مقاومت به خوردگی و سايش آن.
بررسی تاثیر کار مکانیکی سرد بر رفتار خوردگی حفره ای فولاد زنگ نزن در محیط سدیم کلراید.
بررسی و بهینه سازی اثر یون های مختلف بر رفتار خوردگی حفره ای فولاد زنگ نزن رسوب سخت شونده.
بررسی مقاومت خوردگی پوشش آلیاژي نانوساختار نیکل-کبالت.
ارزیابی رفتار خوردگی آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴-T3 جوش داده شده به روش اصطکاکی اغتشاشی.
مقاومت در برابر خوردگی و خواص مکانیکی فولادهای کم آلیاژ در شرایط جوی.
بررسی اثر پوشش نانو کامپوزیت پلی آنیلین/نانو لوله کربنی چند دیواره بر رفتار خوردگی آلیاژ برنج ۶۰Cu-40Zn.
آبکاری پوشش نانوکامپوزیتی برنز-SiC و بررسی خواص آن.
بررسی الکتروشیمیایی آمینو فنل به عنوان ممانعت کننده فولاد کم آلیاژی دراسید سولفوریک نیم مولار.
بررسی تاثیر غلظت کبالت بر ریز ساختار و خواص کششی پوشش های نیکل-کبالت تولید شده به روش آبکاری الکتریکی.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *