پایگاهای نمایه­ سازی Scopus و Thomson

 

برای یافتن عبارات کلیدی مقالات و جستجو و استفاده از آنها، برخی از مؤسسات با طراحی ساختاری در این زمینه امکان دستیابی به این مقالات را فراهم ساخته ­اند که یک نمونه عام آن، وب­سایت گوگل و منوهای جستجوگر آن می­باشد. این سایت امروزه به طور اختصاصی یک نمایه به نام Google Scholar را طراحی و راه ­اندازی نموده که هدفش متون آکادمیک می­باشد که در اصطلاح به این نوع سرویس ­های نمایه ­سازی Indexing Service اطلاق می­شود.

برخی دیگر از مؤسسات تنها به دسته ­بندی نمودن مجلات پرداخته ­اند که این مؤسسات به دلیل فعالیت در نمایه­ ساختن متون علمی و از نظر گستره عملکرد به دو دسته تقسیم­ شده ­اند که به دسته اول سرویس­ های نمایه­ کننده محلی یا کشوری اطلاق می­شود مانند ایرانمدکس (Iranmedex) در ایران و برخی دیگر به صورت گسترده ­تر در سطح بین­ المللی عمل می­نمایند (مانند گوگل اسکولار، پابمد، آی اس آی، ایندکس کوپرنیکوس و ..). به مجلات و مقالاتی که در سیستم­ های نمایه نوع دوم قرار گرفته باشند، در اصطلاح مجلات دارای نمایه بین ­المللی یا International Indexed Journal نامیده می­ شود.

 

این  پایگاه استنادی، دومین نظام استنادی معتبر جهان و شهر آمستردام هلند واقع است و به کمپانی بزرگ نشر جهان یعنی الزویر که ۴۰۰ سال سابقه نشر دارد وابسته است. این پایگاه در حدود ۲۰ هزار از بهترین مجله ­های جهان را نمایه سازی می­کند. دانشگاهها و موسسات پژوهشی کشور طی چند سال اخیر (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳) بیشتر تولیدات علمی را در این پایگاه ثبت کرده ­اند.

 

 

پایگاه تامسون رویترز در میان پایگاههای استنادی سابق دیرینه­ای در تحلیل استنادی و نمایه­سازی مجلات  معتبر دارد. این پایگاه حدود ۱۲ هزار از مجلات معتبر را نمایه سازی  می­کند. ISI که اکنون به بخشی از Thomson Scientific تبدیل شده نمایه­های استنادی ISI را به شکل چاپ شده و همچنین روی دیسکهای فشرده ارائه می­دهد.

بعلت عدم شناخت و آگاهی کافی در ایران، این برداشت به وجود می­آید که پایگاه­های استنادی فقط مقالات نشریات معتبر را نمایه­سازی می­سازد، درحالی که این تصور نادرست می­باشد. پایگاههای استنادی مقالات نشریات، مقاله(یک فصل کتاب)، مقاله(مجموعه مقالات سمینارها)،کتاب­شناسی، نقد کتاب، سرمقاله­ها،چکیده همایشها، نقد نرم افزاری ،نقد تلویزیونی و رادیویی را به عنوان فرمهای مختلف اطلاعاتی بررسی واطلاعات آنها را ثبت و نمایه سازی می­نماید.

 

مدلاین، مهمترین ابزار برای جستجوی پایگاه داده‌های آزاد (دیتابیس)   که حاوی اطلاعات بیبلیوگرافی پژوهشی برای تمام رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی است. تا سال ۲۰۰۸ این دیتابیس حاوی ۱۷ میلیون عنوان بود که قدیمیترین آنها به سال ۱۸۶۵ باز می‌گردد(Yearly Citation Totals ,from2008).

پابمد مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری و سایر نهادهای و سازمان‌های دولتی حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا است ( Hooman H. Rashidi, Lukas K. Buehler,2000)  که بطور رایگان در سرتاسر قابل دسترس است.

 

یکی از بزرگترین و معتبرترین بانکهای اطلاعاتی پزشکی جهان، مدلاین است که بصورت آنلاین و رایگان در اختیار همه قرار دارد. این پایگاه بانک اطلاعاتی مقالات پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، بهداشتی، علوم پایه و سایر حیطه های علوم پزشکی است.

مقالات بیش از ۴۶۰۰ مجله معتبر پزشکی که در ۷۰ کشور جهان در این بانک اطلاعاتی منتشر ثبت می­گردد. مجموع رکوردهای این بانک اطلاعاتی بالغ بر ۱۴ میلیون مقاله از سال ۱۹۵۰ تا کنون می‏باشد.

بانک اطلاعاتی مدلاین در واقع همان نسخه الکترونیک ایندکس مدیکوس چاپی است  که به صورت نسخه سی دی و یا وب منتشر می­شود. رکوردهای اطلاعاتی قبل ار سال ۱۹۷۵ فاقد چکیده است اما از سال ۱۹۷۵ تا۱۹۸۴ بیش ار ۴۷ در صد رکوردهای اطلاعاتی به این بانک افروده می­شود و تقریبآ۷۵ درصد منابع به زبان انگلیسی هستند. اطلاعات کتاب­شناختی و چکیده مقالات بیش از ۴۶۰۰ موجه پرشکی و علوم وابسته به آن که در امریکا و بیش از ۷۰ کشور جهان چاپ و منتشر می­شود. پوشش موضوعی آن، متون پیرپزشکی، پزشکی حرفه­ای، پزشکی بالینی، کالبدشناسی و تشریح، فارماکولوژی، داروشناسی، دندانپزشکی، پرستاری، روانشناسی، بیماریهای رفتاری، اختلالهای روانی، بهداشت عمومی، دامپزشکی، تغذیه، آسیب­شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، میکروب­شناسی،
انگل­شناسی، سم­شناسی، قلب­شناسی، عصب­شناسی، غدد درون­ریز، جراحی، بیهوشی، مراقبتهای بهداشتی، علوم زیستی، جمعیت و تولید مثل، کتابداری و اطلاع رسانی در زمینه پزشکی است که بیش از ۱۲ میلیون رکورد را در بر می­گیرد. محققان می­توانند گستره­ی وسیعی از اطلاعات پزشکی را در این نمایه­نامه و چکیده­نامه یابی کنند.

جستجوگر می­تواند جستجوی خود را از طریق نام مولف، تاریخ نشر، نوع انتشار، کلید واژه عنوان،کلید واژه در تمام فیلدها، وابستگی سازمانی محدود کند و از سایر قابلیتهای جستجو نظیر عملگرهای منطقی بولی استفاده کند. این منبع منابع بسیار مهم در حوزه پزشکی است که کلیه مقالات منتشر شده حوزه پزشکی و بهداشت را نمایه­سازی کرده و منبع بسیار مهم در جایابی اطلاعات مربوط به مقالات در این حوزه است.

 

این پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)  یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم­سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) سومین پایگاه استنادی پس از تامسون و اسکوپوس،  برای سنجش عملکرد پژوهشی کشورها محسوب می­شود که ۵٧ کشور در آن مشارکت دارند.

برای اطمینان از ایندکس بودن یک مجله در پاب مد می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=en

اکنون پس از بررسی اجمالی ایندکس­های معتبر بین المللی، لازم است تا با ارزش و اعتبار این ایندکس­ها  در ایران آشنا شویم، که ما در این قسمت ایندکس ها را به سه سطح A,B,C  تقسیم بندی می­کنیم.

به طورکلی در ایران از لحاظ اعتبار و درجه علمی آنها که از سوی یکی از سه ارگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حوزه علمیه تعیین می­شود، سه نوع مجله وجود دارد:

  1. مجلات علمی- پژوهشی

عبارت علمی ـ پژوهشی به محصولی که با هدف جستجوی واقعیات و به منظور کشف بخشی از دانش و نشر آن در جامعه و با نیت حل مسئله­ یا بیان اندیشه­ای در موضوعی از موضوعات علمی، از طریق مطالعه­ای نظام­مند، برای یافتن روابط اجتماعی میان پدیده­های طبیعی به دست آید و از دو ویژگی اصالت و ابداع برخوردار باشد و نتایج آنها به کاربردها، روشها و مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فن­آوری اطلاق می­گردد.

در واقع هدف اصلی مقاله علمی ـ پژوهشی، ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش­های این مقالات، مرور ادبیات است، زیرا ادبیات بعنوان اساس و بنیان کار ارائه می­شود و بینش جدیدی را که پژوهشگر به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می­نماید. مخاطبین اصلی اینگونه مجلات پژوهشی، اساتید دانشگاهها، دانشجویان دوره­های دکتری و کارشناسی ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی هستند.

 

  1. مجلات علمی- ترویجی

بحث و بررسی در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی از اهداف  یک مقاله علمی ترویجی است. مقاله علمی ترویجی(مرور ادبیات) خلاصه­ای از مقالات و منابع موجود است، اما به طور معمول از سازماندهی خاص برخوردار است و با ترکیب خلاصه و استنتاج‌ها، اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می­دهد.  اینگونه مجلات دستاوردهای علمی، فنی و حرفه ای آموزنده و جالب را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، دانش آموزان سالهای بالای دبیرستانها، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین و افراد دارای تحصیلات غیرکلاستیک ارائه میدهند. مقاله علمی ترویجی قادر است تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی در هم آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه مورد بحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند. مقاله علمی ترویجی بسته به موقعیت، ممکن است مقالات و منابع را مورد ارزیابی قرار داده و مناسب­ترین منابع را به خواننده پیشنهاد کند. این مقالات بر پایه جابه‎جایی، تلفیق و ترکیب دانش موجود تهیه شده و معمولاً به روشن شدن زوایای مساله‎ای کمک می‎نمایند، از این گونه مقالات می‎توان به مقالات مروری، تدوینی، ترجمه‎ای، تحلیلی اشاره کرد. به لحاظ ارزش علمی در بین مقالات، در این مقاله‎های تحلیلی ارزش و اعتبار بالاتری دارند، اما هدف یک مقاله علمی ترویجی خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، بدون اینکه پژوهشگر چیز جدیدی به آن اضافه کند.

 

  1. مجلات علمی ـ تخصصی

معمولاً این مجلات وابسته به برخی سازمانها و نهادهای خاص بوده و مباحث تخصصی در یک زمینه را مطرح می­کنند و نویسندگان مختلف می­توانند مطالب خود را برای این مجلات ارسال کنند. نکته قابل توجه در مورد این نوع مجلات این است که این مجلات معمولا هیچ­گونه امتیاز و مجوز علمی را از ارگانهای ذیربط مانند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یا حوزه علمیه دریافت نکرده و صرفا ًبه منظور اطلاع­رسانی و بالا بردن آگاهی­های قشر خاصی از افراد جامعه در زمینه­های تخصصی به چاپ مطالب می­پردازند. مانند مجله علمی ـ تخصصی رشد که وابسته به وزارت آموزش و پرورش بوده و به فعالیت در زمینه مباحث آموزشی می پردازد.

 

 

  1. همایشها و کنفرانسها

از نظر سطح برگزاری در سطوح مختلف منطقه­ای، ملی، بین­المللی و دانشجویی همایشها و کنفرانسهای علمی پژوهشی برگزار می­شوند. جهت قرارگیری یک کنفرانس در رده­های برتر، باید دارای ویژگیهایی خاص باشد.

همایش (کنگره)، گردهمایی است رسمی، متشکل از متخصصین و افراد با تجربه که در آن ضمن طرح
تازه­های علمی، نتایج تحقیقات و پژوهشهای انجام شده در موضوع علمی مشخص بصورت ارائه مقاله، سخنرانی و پوستر برگزار می­گردد و نتایج و دستاوردهای کنفرانس، به صورت عمومی و رسمی منتشر گردد. کنگره دارای سخنرانان متعدد بوده و بصورت دوره­ای از یک تا پنج سال یکبار تکرار می­گردد. طول مدت کنگره معمولا سه روز یا بیشتر می باشد. برای برگزاری هر کنگره تشکیل تعدادی کمیته تخصصی ضرورت دارد.

از نظر نامگذاری از واژه های متعددی مانند کنفرانس، همایش، گردهمایی، سمیناز، کنگره، سمپوزیوم استفاده می­شود که از نظر فنی و اجرایی در حال حاضر در کشور ایران هیچ تفاوتی در این عناوین وجود ندارد و تعریف دقیق و مشخصی برای این واژه­ها انجام نپذیرفته است. لذا از نظر برگزاری، به صورت مشخص و صریح می­توان گفت که هیچ تفاوتی بین انتخاب واژه­ها و عبارات فوق وجود ندارد و استفاده از عنوان کنگره، نشان­دهنده بزرگتر بودن یا کوچکتر بودن و یا سطح اعتبار نیست. در پایگاه مرجع برگزاری کنفرانسها نیز، از کلیه عبارات فوق برای اشاره به یک جمع علمی استفاده می شود.

 

  1. همایشها و کنفرانسهای بین­المللی

ملاک­های بین­المللی شدن یک کنفرانس:

1ـ عدم تمرکز محورهای کنفرانس صرفا بر معضلات داخلی

2ـ همراهی انجمنها و تشکلهای بین المللی جهت برگزاری کنفرانس.

3ـ ارسال درصدی از مقالات از خارج از کشور.

4ـ انتخاب زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی کنفرانس

5ـ  انگلیسی بودنکتاب مجموعه مقالات.

6ـ هم تراز بودن مستندات تبلیغاتی انگلیسی با مستندات تبلیغاتی فارسی.

7ـ  درج آگهی کنفرانس در نشریات معتبر بین المللی

8ـ ارائه کارگاههای آموزشی توسط متخصصان غیرداخلی.

9ـ حضور شرکت­کننده غیر ایرانی در کنفرانس

10ـ قرار گرفتن عنوان کنفرانس در وب سایتها و دایرکتوریهای بین المللی.

11ـ وجود حامیان رسانه­ای بین­المللی برای کنفرانسو

12ـ حضور داوران بین­المللی در کنفرانس.

13ـ وجود بخش فارسی و انگلیسی در وب سایت کنفرانس .

 

6ـ همایش ها و کنفرانس های ملی

کنفرانسهایی که از نظر علمی و دریافت مقالات یا شرکت­کنندگان جنبه کشوری داشته و برگزارکنندگان آن حداقل در سطح منطقه­ای فعالیت نموده و یا نتایج آن در سطح ملی قابل ارائه شده باشد ، ملی خواهد بود.

 

یکی از دغدغه­های جوامع علمی، ارزیابی مقاله­های علمی می­باشد. مؤسسه اطلاعات علمی
(ISI ;Information Scientific for Institute)، برای ارزیابی مجله­های تحت پوشش فهرست­نویسی خود، سه شاخص درنظر گرفته است. این شاخصها شامل: شاخص ضریب تاثیر (Impact Factor  ;IF)، شاخص فوری (Immediately Index ) و نیمه عمر استناد (Life -Half Cited) می­باشند .

شاخص تاثیر(Impact Factor)  توسط گارفیلد بنیان‌گذار موسسه ISI اولین بار در سال ۱۹۹۵ مطرح شد. Impact Factor را ضریب یا عامل تأثیر و نیز شاخص اثرگذاری ترجمه کرده‌اند. شاخص اثرگذاری یکی از سه شاخص استاندارد مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) و از مهم‌ترین شاخص‌های مطرح در حیطه علم‌سنجی می‌باشد. این شاخص به صورت میانگین تعداد ارجاعات به یک‌مورد قابل استناد نظیر مقاله پژوهشی، مقاله مروری، نامه، شماره اختراع، یادداشت و چکیده در یک مجله علمی در طول یک دوره زمانی معین‌ تعریف‌ شده ‌است.

 

این شاخص فقط درمورد نشریات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی Web of Science و توسط موسسه ISI محاسبه و منتشر می‌شود. به‌ این ترتیب فقط مجلات ISI دارای Impact Factor واقعی هستند که این ایمپکت فاکتور تحت عنوان JCR شناخته می­شود. البته موسسه سایماگو وابسته به اسکوپوس نیز ایمپکت فاکتور مجلات را محاسبه می­کند که جزو ایمپکت­های معتبر بوده و تحت عنوان SJR شناخته می­شود.

شاخص فوق یک مجله در یک سال مشخص، از تقسیم تعداد استنادات به مقالات منتشرشده آن مجله در دو سال قبل از آن، برکل مقالات منتشر شده در آن مجله در همان دوره زمانی دوساله به دست می‌آید. به طور مثال برای تعیین Impact Factor مجله A در سال۲۰۰۴ به‌ترتیب زیر عمل می‌شود:

شاخص تاثیر=مجموع تعداد استنادات (ارجاعات) به مقالات نشرشده مجله A در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳

به این ترتیب میانگین فراوانی استناد به یک مقاله در مجله مورد نظر محاسبه می‌گردد. Impact Factor بیان‌گر آن است که به طور متوسط، هرمقاله منتشر شده در یک مجله چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است. (در یک بازه زمانی دو ساله).

در حال حاضر مجله Annual Review of Immunology با IF معادل ۵۳، معتبرترین مجله علمی دنیا محسوب می­شود و مجله­ای همانند Natureبا IF معادل ۳۰، در رتبه ششم قرار دارد. با این حال اکثر ژورنالها ایمپکت بین ۰٫۱ تا ۰٫۹ دارند و تنها معدود ژورنال­هایی در هر رشته می­توان سراغ داشت که ایمپکت فاکتورهای بالاتری داشته باشد.

 

 

 

همان‌طور که از فرمول ذکر شده در Impact factor مشخص است، ضریب تاثیر یک نشریه، معمولا با یک فاصله زمانی دوساله منتشر می‌شود .

 

شاخص یا عامل تأثیر هرچند که می‌تواند معیاری برای سنجش کیفیت نشریات باشد، اما به دلیل محدودیت‌های خاص خود، نباید به تنهایی آن را شاخصی جهت ارزشیابی و سنجش کیفیت مجلات دانست. امروزه Impact Factor یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال پرکاربردترین شاخص‌های ارزیابی مجلات از سوی مؤسسه اطلاعات علمی (ISI) در نظر گرفته شده است( http://javanbakht.blogfa.com).

 

شاخص فوری(inbex Immebiately): تعداد ارجاعات به مقاله­های منتشر شده مجله در سال مورد ارزیابی تقسیم بر تعداد مقاله های منتشر شده در همان سال مجله مذکور این شاخص در حقیقت شیب رشد منحنی ارجاعات را بیان می­کند.

 

شاخص نیمه عمر ارجاعات به مجله یا نیمه عمر استناد (Life -Half Cited): تعداد سالهایی که از سال ارزیابی باید به عقب بازگشت تا شاهد پنجاه درصد کل ارجاعات به مجله در سال مورد ارزیابی باشیم. به عبارت دیگر، این شاخص مدت زمانی را که نیمی از کل استنادات به آن مجله صورت پذیرفته باشد را نشان داده و در حقیقت، سرعت کاهش میزان ارجاعات به مجله را بیان می­کند. بدیهی است زمانی که مقاله­های یک مجله ارزش خود را برای ارجاعات زود از دست بدهند (مقاله­های سطحی باشند و خیلی زود بی ارزش شوند)، تنها به مقاله­های جدید مجله ارجاع داده می شود.این موضوع سبب می­شود که نیمه عمر ارجاعات به مجله کاهش یابد. بنابراین هر چه نیمه عمر ارجاعات به مجله بیشترباشد، نشان می­دهد که ارزش مقاله­های مجله در طول زمان بیشتر حفظ شده است و هنوز مورد ارجاع قرار می­گیرند. در مجموع، هر چه نیمه عمر ارجاعات به یک مجله بزرگتر باشد، ارزش مجله بالاتر می رود.

در پایان هر سال، مجله­های تحت پوشش فهرست­نویسی ISI که در فهرست وبگاه علم
(WOS = Web OF Science  ) قرار گرفته­اند، ارزیابی خواهند شد. معیارهای ارزیابی و سنجش همان
شاخص­های ارزیابی ISI می­باشند. نتایج این ارزیابی نیز در گزارشات ارجاع مجله (JCR = Reports Citation Journal)، در هر سال جهت اطلاع عموم اعلام می­گردد .

شاخص JIF:  در موسسه اطلاعات علمی (ISI)، هر مجله دارای یک کد شناسایی (identification) با علامت ID به عنوان شماره مجله است. ترتیب این شماره­ها در ردیف­بندی کل مجله­های تحت پوشش مؤسسه بر اساس حروف الفبا می­باشد. بنابر این،  ID مجله­هایی که نام آنها باA شروع می­شوند، از یک آغاز شده و به اعداد بزرگتر در مورد مجله­هایی که نام آنها با حروف Z آغاز می شوند، ختم شده است. همچنین مجلات تحت پوشش ISI در موضوعات مختلف دسته­بندی شده و هر دسته به یک گرایش خاص علمی (Discipline) تعلق دارد. مؤسسه در پایان هر سال، فاکتور تاثیر (IF) را برای ارزیابی تمامی مجلات تحت پوشش خود محاسبه کرده و گزارش می­نماید. این مؤسسه همچنین در پایان هر سال  میانگین فاکتور تاثیر هر مجله (JIF)  را در قالب یک جدول ارائه می­­دهد. شاخص JIF میانگین فاکتورهای تاثیر مجله در طول سالیان فعالیت مجله در مؤسسه است. برای محاسبه JIF هر مجله، فاکتورهای تاثیر در همه سال ها با هم جمع و سپس بر تعداد سال های موجودی فاکتور تاثیر مجله تقسیم می­شود. علاوه بر این، میانگین انحرافات مطلق فاکتورهای تاثیر سالانه از مقدار JIF نیز تعیین شده تا افت و خیزهای مجله در جهت بهبود آن مشخص شود. مجلات نمایه شده در جهان باید JIF و مقدار فاکتور تاثیر در وب سایت خود داشته باشد.

شاخص JRK:  در پایان هر سال، مجله­های مربوط به یک موضوع خاص بر طبق میانگین فاکتور تاثیر مجله (JIF) ردیف بندی می­شوند. به این طریق مجله با بیشترین JIF در صدر جدول و با شماره یک مشخص
می­شود و مجله با کمترین JIF در انتهای جدول شماره­گذاری شده قرار می­گیرد. چنانچه شماره ردیف یک مجله در یک موضوع خاص (یک گرایش علمی خاص)، در چنین جدولی که به ترتیب JIF مرتب شده است، با نماد n نشان داده می­شود و نماد N هم گویای تعداد مجله­ها در آن موضوع خاص باشد، درجه­بندی مجله (Rank Journal) علامت اختصاری “JRK” در آن گرایش علمی خاص به صورت زیر تعریف و محاسبه می شود. بدیهی است که JRK بین صفر و یک تغییر می­کند. زمانی که شاخص JRK برای مجله­ای در موضوعی خاص، یک می­باشد، بدان معنی است که در آن گرایش خاص علمی هیچ مجله ای وجود ندارد که درجه ی آن بر مبنای JIF، بالاتر از مجله مورد نظر باشد. وقتی JRK برای یک مجله موضوعی ۶۵ %می­باشد، یعنی در آن گرایش خاص، ۳۵ درصد مجله­ها بر مبنای JIF، بالاتر از مجله موردنظر هستند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *